Füüsika 9.klassile
- Eessõna
- 1 Aine ehituse mudel. Soojusliikumine
- 1.1 Mis on aatom?LisamaterjalidLisaülesanded
- 1.2 Aine olekud: tahke, vedel ja gaasilineLisamaterjalidLisaülesanded
- 1.3 Aineosakesed, temperatuur, siseenergiaLisalugemineLisaülesanded
- 1.4 SoojuspaisumineLisalugemineLisaülesanded
- 1.5 Temperatuuri mõõtmine ja temperatuuriskaaladLisalugemineLisaülesanded
- 2 Soojusülekanne. Kehade soojenemine ja jahtumine
- 3 Aine olekute muutused
- 4 Elektriline vastastikmõju
- 5 Elektrivool
- 6 Energia
- 7 Magnetnähtused
- 8 Tuumareaktsioonid, radioaktiivsus
- 8.1 Aatomi tuumLisamaterjalidLisaülesanded
- 8.2 Tuumareaktsioonid. Tuuma seoseenergiaLisamaterjalidLisaülesanded
- 8.3 Ioniseeriv kiirgus. Looduslikud ja tehislikud ioniseeriva kiirguse allikadLisamaterjalidLisaülesanded
- 8.4 Kergete tuumade ühinemine. PäikeLisamaterjalidLisaülesanded
- 8.5 Tuumade lõhustumine. AhelreaktsioonLisamaterjalidLisaülesanded
- 8.6 AatomielektrijaamLisamaterjalidLisaülesanded
- 9 Lisad
Eessõna
Seda õpikut oli põnev teha. Sest kui hädavajalikud teemad, nagu soojusjuhtivus või elektrijõud, ära seletatud said, tuli pähe veel terve hulk konksuga küsimusi. Näiteks kuidas „töötab“ liim? Mis juhtub saiaga röstris? Kas kosmoses saab jalutada ka ilma skafandrita või külmub kohe ära? Kas vastab tõele internetist pärit väide, et termokaameraga saab eristada vihmapilvi? Mida mõõdab taevasse suunatud infrapunatermomeeter? Kas oleks ise võimalik udukamber ehitada ja kosmilist kiirgust mõõta? Kuidas ikkagi on võimalik, et elektrijaamas tekitatud elektriväli paneb liikuma Tartus paiknevad elektronid? Kuidas töötab drooni mootor? Kui teha traadist ja magnetist kõlar, siis kas see kõlar töötab ka mikrofonina?
Kui need ja teised sellised küsimused siin õpikus ka vastust ei saa, siis ära märkimist leiavad nii mõnedki, mõnedest on tehtud lisalood. Sest õpiku sisuks olev füüsika annab meile keele, mis lubab neist asjust teaduspõhiselt rääkida.
Õpikus on ka palju viiteid arvutisimulatsioonidele. Mõned neist võivad esmatutvusel segadust tekitada. Aga pigem segadus, kui illusioon loodusest, kus kõik on lihtne ja selge.
Impressum
Autorid: Erkki Tempel, Jaan Paaver
Toimetaja: Kaido Reivelt
Arvutigraafika: Nils Austa
Retsenseerisid Riina Murulaid ja Virgi Roop
Kasse joonistab Urmas Nemvalts
Täname:
TÜ Füüsika Instituut, Kirjastus Maurus, Tõnu Viik, Kristel Uiboupin, Dmitri Horoši, Siiri Suursoo, Madis Kiisk, Taivo Jõgiaas, Aile Tamm, Lauri Hämarik.
1 Aine ehituse mudel. Soojusliikumine
1.1 Mis on aatom?
1.1.1 Kaasaegne ettekujutus aatomist
Selles kursuses õpime lähemalt tundma nähtusi, mis on igapäevakogemusest juba tuttavad. Näiteks on kõik tundnud, et tassi sang läheb tasapisi kuumaks, kui tass täita kuuma teega (sellistest nähtustest räägib soojusõpetus). Tuttav on ka see, et elekter toob tuppa valguse ning paneb käima paljud kodumasinad (kõikvõimalikud elektrinähtused).
Juba 7. klassi loodusõpetuses olete õppinud, et kõik kehad koosnevad aatomitest ja molekulidest. 8. klassi keemias õppisite tundma keemilisi reaktsioone.
Selles füüsikakursuses saate teada, kuidas on kehade siseehitusega seotud nende soojuslikud ja elektrilised omadused. Kuid kõigepealt räägime veel kord aatomistest ja molekulidest, kuna füüsika ja füüsikud tunnevad mikromaailma kõige paremini.
Milline on kaasaegne ettekujutus aatomi ehitusest? Praeguseks on paljud eksperimendid tõestanud, et aatomituum koosneb positiivselt laetud prootonitest ja laenguta neutronitest, nende ühine nimetus on nukleonid. Prootonil ja neutronil on praktiliselt sama mass, mis vesiniku aatomituumal, ning prootonid ja neutronid moodustavad suurema osa aatomi massist.
Loomulikult on aatomites ja molekulides ka elektronid. Aga seda „olemist“ ei tohiks ette kujutada kui elektronide liikumist mööda mistahes trajektoori, olgu see siis ringjoon või siksak – kaasaegne füüsika ütleb, et elektronil ei saa olla trajektoori. Pigem kujuta seda ette pilvena – elektronpilvena.
Elektronpilv on füüsikaline mudel, mis illustreerib seda, et ei ole võimalik teada täpselt, kus asub elektron, aga teada on, et ta asub kusagil selle pilve sees. Suurem tõenäosus on leida elektron sealt, kus on pilve tihedamad piirkonnad. Elektroni trajektoorist ei saa rääkida, sest kvantmehaanika seaduste järgi ei ole võimalik mõõta üheaegselt elektroni asukohta ja kiirust.
Elektronpilve kujutise tekkimist saab uurida arvutisimulatsioonis. Pilve kujutis tekib, kui mõõta palju kordi elektroni asukohta.
Ainult vesiniku aatomi elektronpilv saab olla kerakujuline. Suurema aatommassiga aatomite, samuti molekulide elektronpilved on suuremad ja teistsuguse kujuga. Siiski, aatomite ja molekulide füüsikaliselt korrektne kujutamine tähendab alati aatomituuma või tuumade asukoha tähistamist ja elektronpilve kujutamist.
1.1.2 Kuidas kujutada aatomeid ja molekule?
Loodusainetes me räägime harva üksikutest aatomitest. Keemias ja bioloogias on olulised ikkagi mitmest aatomist koosnevad molekulid. Mis saab elektronidest molekulides?
Keemias te olete juba õppinud liitaineid ehk keemilisi ühendeid. Te teate, et kovalentne side on ühiste elektronpaaride abil tekkinud side ja iooniline side on siis, kui vastasmärgilised ioonid tõmbuvad. Loomulikult saab keemiliste sidemete tekkimist ka füüsika keeles selgitada ja just füüsika on teadus, mis tungib sügavamale aine ehituse seaduspärasustesse, andes muuhulgas ka keemiale selle tööriistad. Selles kursuses me puudutame mikromaailma füüsikat vaid riivamisi, jättes seega kõrvale ka kvantarvutid, teleportatsiooni, Universumi tekkimise jms küsimused. Ütleme lihtsalt, et kovalentse sideme moodustab (väliskihi) elektronide elektronpilv, mis haarab mõlemaid sidemes osalevaid aatomeid. Ja rõhutame, et tegelikult ei saa rääkida elektronide liikumisest ümber mõlema aatomi sest elektronidel ei ole trajektoori, neid võib lihtsalt ühest või teisest kohast suurema tõenäosusega leida. Mikromaailma seadused võivad esmatutvusel veidrad tunduda.
Kuidas siis ikkagi joonistada molekuli?
Igasugust pilve, nii ka elektronpilve on keeruline joonistada – kuhu joonistada pilve piir? Sest pilv on erinevates kohtades erineva tihedusega, tihti keskel tihedam, servadelt hõredam. Lahendus on välja valida mingi konkreetne pilve tiheduse väärtus ja joonistada pilve piir mööda seda. Nii tehakse ka elektronpilvedega.
Vaatame seda protsessi ühe keerukama molekuli elektronpilve näitel. Ja võrdleme saadud pilte teada-tuntud molekulide mudelitega.
Bioloogilised molekulid on tihti väga mahukad ja keerukad. Nende struktuuri joonistamisel jäetakse üksikud aatomid tähistamata, koos sellega jäetakse tähistamata ka elektronpilved.
Selles õpikus me keskendume aine füüsikalistele omadustele. Aga tuleks endale aru anda, et ehkki füüsika, keemia ja bioloogia räägivad vahel üsna erinevates keeltes, on nende uurimisobjekti, so loodust kirjeldavad seadused universaalsed, erinevad vaid vaatepunktid. Üritame seda järgnevas ka läbi näidete demonstreerida.
1.1.3 Kaasaegne ettekujutus valgusest
Peame siin ütlema ka mõne sõna ka valguse kohta. 8. klassis oli valgus meie jaoks valgusallika poolt kiiratav elektromagnetlaine, mille levimist saab kirjeldada kiirteoptika seaduspärasustega ja me ei uurinud, mis toimub näiteks siis, kui valgus neeldub ekraanis või valgusfiltris.
Kaasaegne ettekujutus valgusest
Kaasaegses ettekujutuses on valgus kvanditud, st valgus koosneb valguse osakestest. Valguse osakesi (kvante) kutsutakse footoniteks.
Valguse vastastikmõjus ainega antakse energiat ja impulssi üle footonite kaupa.
Igale footonile vastab ka kindel energia. Sagedusega ja lainepikkusega elektromagnetlaine footoni energia on määratud valemitega
Footoni energiast (seega ka valguse lainepikkusest) sõltub, milliseid protsesse selline footon saab esile kutsuda.
Footonite energiad mõõdetakse tavaliselt elektronvoltides (). on väga väike energia, võrdudes džauliga.
Valguse lainepikkus ja sagedus on omavahel seotud avaldisega
Kokkuvõte
Kaasaegne ettekujutus aatomist
Aatomituum koosneb positiivselt laetud prootonites ja laenguta neutronitest, nende ühine nimetus on nukleonid. Aatomituuma ümber on elektron, mida kujutatakse elektronpilvena.
Elektronpilv
Elektronpilv on füüsikaline mudel, mis illustreerib seda, et ei ole võimalik teada täpselt, kus asub elektron, aga teada on, et ta asub kusagil selle pilve sees. Suurem tõenäosus on leida elektron sealt, kus on pilve tihedamad piirkonnad. Elektroni trajektoorist ei saa rääkida, sest kvantmehaanika seaduste järgi ei ole võimalik mõõta üheagselt elektroni asukohta ja kiirust.
Harjutusülesanded
1.2 Aine olekud: tahke, vedel ja gaasiline
1.2.1 Tuletame meelde
Soojusõpetuses nimetatakse kehadeks kõiki meid ümbritsevaid objekte ehk asju.
Me juba teame, et kõik kehad koosnevad kas ühest ainest või on nad ainete segud. Ained omakorda koosnevad aineosakestest. Aineosakesteks võivad olla nii molekulid, ioonid kui ka aatomid, sõltuvalt sellest, millise ainega on tegemist. Molekulidest koosneb näiteks vesi. Ka õhk koosneb molekulidest, aga see on mitme aine segu. Keedusool ning söögisooda aga koosnevad ioonidest. Tuntumateks aatomitest koosnevateks aineteks on grafiit ja teemant.
Ained võivad esineda kolmes olekus: tahke, vedel ja gaasiline.
Järgnevalt uurime lähemalt, kuidas aineosakesed erinevates aine olekutes paiknevad ning teineteist mõjutavad.
1.2.2 Tahkis – aine tahkes olekus
Tahkes aines paiknevad aineosakesed üksteisele väga lähedal. Kristallilistes ainetes paiknevad aineosakesed ka korrapäraselt. Näiteks soolakristallis on iga naatriumi ioon (Na+) ümbritsetud kuue kloori iooniga (Cl-) ning iga kloori ioon on ümbritsetud kuue naatriumi iooniga. Samal ajal klaasides ja polümeerides, mis on ju ka tahked ained, ei paikne aatomid korrapäraselt.
Kõik aineosakesed mõjutavad üksteist – aineosakeste vahel esinevad tõmbe- ja tõukejõud. Selliseid jõude aitab mõista see, kui kujutame ette, et aineosakeste vahele on kinnitatud vedrud. Kui lükkame kuule üksteisele lähemale, tekib vedrus tõukejõud, mis lükkab kuulid üksteisest eemale. Kui venitame kuule üksteisest eemale, tekib vedrus tõmbejõud, mis tõmbab kuulid üksteisele lähemale. Aineosakeste vastastikmõju annab aineosakestele potentsiaalse energia üsna samamoodi, nagu kõikidel kehadel on Maa gravitatsioonijõu tõttu potentsiaalne energia.
Milline salapärane jõud aineosakeste vahel mõjub? Soolakristallis ju pisikesi vedrusid ei ole?
Naatriumi ja kloori ioonide vahel mõjuv tõmbejõud on elektrijõud, millest räägime täpsemalt selle õpiku teises osas ja mida keemias nimetame iooniliseks sidemeks.
Tõukejõu põhjustab keeluprintsiip – kaks aineosakest ei saa korraga ühes ja samas kohas olla. Nii tekib aatomite vahel tõukejõud kohe, kui aatomi kooseisus olevate elektronide elektronpilved kokku puutuvad.
Tahkes aines võnguvad aineosakesed tõmbe- ja tõukejõudude tasakaalupunkti ümber. Aineosakeste liikumine tähendab, et neil on lisaks tõukumise–tõmbumise potentsiaalsele energiale olemas ka kineetiline energia. Sellist võnkumist saab uurida arvutisimulatsioonide abil.
Tahkistes on aineosakeste kineetiline energia palju väiksem osakeste vahel mõjuvate tõmbejõudude potentsiaalsest energiast – kui see oleks vastupidi, siis lendaks tahkis laiali.
Tänapäeval suudavad teadlased üksikute aatomite ja molekulide asukohti määrata.
1.2.3 Vedelik
Vedelikud tunneme ära selle järgi, et nad voolavad. Me ei saa valmistada vedelikest esemeid, kuna nad ei säilita oma kuju. Kallates vedeliku anumasse, võtab vedelik anuma kuju, sest gravitatsioonijõud tõmbab vedelikku maapinna poole.
Kui vedelik seisab liikumatult anumas, siis selle aineosakesed enamasti võnguvad ühe koha peal – samamoodi on see ka tahkes aines. Aga erinevalt tahkest ainest on vedelikes aineosakesed võimelised ka liikuma – aeg-ajalt nad pääsevad naaberosakeste vahelt läbi.
Vedelikes on aineosakeste kineetiline energia ligikaudu sama suur, nagu on osakeste vahel mõjuvate tõmbejõudude potentsiaalne energia.
Aineosakeste liikumist vedelikes saab uurida arvutisimulatsioonide abil.
Vedelike aineosakeste liikumise simulatsioonist (küllap ka igapäevakogemustest) peaks selge olema, et ilma segamata võtab kahe vedeliku segunemine omajagu aega. Siiski segunevad vedelikud ka siis, kui nad on paigal. Näiteks kui paneme vee sisse mõne tera kaaliumpermanganaati (vees lahustuv lilla aine) ja jätame selle mõneks tunniks seisma, siis muutub vesi ühtlaselt lillaks ka siis, kui me seda ei sega. Sellist ainete iseeneslikku segunemist nimetatakse difusiooniks. Vedelikes esinev difusioon on väga oluline taimedele, kuna just difusiooni kaudu saavad taimed omale vajalikke toitaineid.
1.2.4 Gaas
Gaasid erinevad vedelikest ja tahkistest selle poolest, et gaasides on aineosakesed üksteisest väga kaugel – keskmine vahemaa kahe aineosakese vahel gaasis on sadu kordi suurem nende osakeste raadiusest. Seetõttu on ka osakestevahelised jõud väikesed ja nende liikumine vabam.
Gaasides liiguvad aineosakesed sirgjooneliselt ning korrapäratult. Aineosakesed muudavad oma suunda ainult siis, kui nad teise osakesega kokku põrkavad.
Gaasides on aineosakeste kineetiline energia palju suurem osakeste vahel mõjuvate tõmbejõudude potentsiaalsest energiast.
Üllataval kombel on gaaside ja vedelike mehaanilised omadused sarnased. Seetõttu on neil olemas ka ühine nimi – voolised (ingl fluids). Näiteks difusioon ei esine ainult vedelikes, vaid isegi tugevamalt gaasides. Kui avada klassiruumi ühes otsas tugeva lõhnaga aine pudel, siis on mõne aja pärast tunda seda lõhna ka klassi teises otsas. Kui siin alapeatükis esitatud simulatsioone võrrelda, peaks selle põhjus selge olema: kuna gaasides on aineosakeste vaba tee pikkus oluliselt suurem, siis jõuavad nad ka kaugemale.
Katseliselt saab demonstreerida, et õhust raskemad (st õhust keskmiselt suurema molaarmassiga) gaasid täidavad anumaid samamoodi nagu vedelikud. Raske gaasina võime kasutada näiteks süsinikdioksiidi või eriti rasket gaasi, mille nimi on väävelheksafloriid.
Difusioon vähendab tasapisi raskete gaaside hulka lahtistes anumates.
1.2.5 Teistsugused ained
Kõik ained ei ole ainult kas tahked, vedelad või gaasilised.
Näiteks mõned ained küll voolavad, aga väga aeglaselt. Neid nimetatakse amorfseteks aineteks või tahketeks vedelikeks. Amorfsete ainete voolamise kiirus sõltub temperatuurist, madalal temperatuuril on nende voolavus väga väike. Amorfne aine on näiteks pigi – kui justkui tahke pigi tükk jätta pikaks ajaks lauale, siis see vajub seal laiali nagu vedelik.
On olemas veelgi veidramaid aineid, näiteks mänguasjade kauplustes müügil olev nn tark plastiliin. Tark plastiliin käitub aeglasel deformatsioonil viskoosse vedelikuna, kiirel deformatsioonil elastse tahke kehana. Sellepärast on targast plastiliinist palli võimalik nii põrgatada kui ka plastiliinina vormida.
Kokkuvõte
Aineosakeste vastastikmõjuenergia
Aineosakeste vahel esinevad tõmbejõud annavad aineosakesele vastastikmõju potentsiaalse energia.
Tahke aine ehk tahkis
Tahkistes (tahketes kehades) on aineosakesed tihedalt üksteise kõrval. Tahkes olekus on aineosakeste kineetiline energia palju väiksem kui osakeste vahel mõjuv tõmbejõudude potentsiaalne energia. Tahkiste eripära ilmneb deformeerimisel: ainult tahkised avaldavad deformeerimisele vastupanu. Vedelike ja tahkiste ühiseks omaduseks on ruumala jäävus, mispärast neid nimetatakse kondensaineteks.
Vedelik
Vedelikes on aineosakesed tihedalt üksteise kõrval ent saavad siiski liikuda. Vedelikud võtavad alati anuma kuju. Vedelas olekus on aineosakeste kineetiline energia ligikaudu sama suur kui osakeste vahel mõjuv tõmbejõudude potentsiaalne energia.
Harjutusülesanded
1.3 Aineosakesed, temperatuur, siseenergia
1.3.1 Aineosakesed ja temperatuur
Kallame ühte klaasi 80-kraadist vett ning teise 20-kraadist vett. Lisame mõlemasse klaasi paar kristalli kaaliumpermanganaati vaatleme nõusid mõne minuti jooksul.
Märkame, et soojemas vees on aine rohkem lahustunud ning suurem osa veest on värvunud lillakaks. Külmemas anumas on tekkinud lillakas lahus ainult klaasi alumisse ossa, kristallide ümber.
Vaatame nüüd uuesti juba tuttavat simulatsiooni gaaside segunemisest ja muudame sel korral ka temperatuuri. Kuidas sõltub difusiooni kiirus temperatuurist?
Simulatsioonis näeme, et kõrgema temperatuuri juures liiguvad aineosakesed kiiremini. Seetõttu nimetatakse aineosakeste korrapäratut liikumist ka soojusliikumiseks. Kaudselt kinnitab seda seaduspärasust ka katse kaaliumpermanganaadiga – nii simulatsioon kui ka katse näitavad, et kõrgema temperatuuri juures toimub difusioon kiiremini.
Uurides simulatsiooni, on ka lihtne näha, et aineosakesed liiguvad soojusliikumises erineva kiirusega ja nende kiirus muutub põrgetes. Ühel ajahetkel võivad olla ühed osakesed peaaegu paigal (siis kui põrkavad kokku mõne teise aineosakesega), teised liiguvad aeglasemalt, kolmandad päris kiiresti. Gaasides muutuvad toatemperatuuril osakeste liikumiskiirused väga suurtes piirides, eri osakeste kiirus võib olla 100–1000 m/s, kuid enamiku osakeste liikumiskiirus jääb kuskil 400–500 m/s juurde.
1.3.2 Temperatuur ja siseenergia
Mehaanikast teame, et mida suurem on keha kiirus, seda suurem on selle liikumise energia ehk kineetiline energia. Äsja saime teada, et mida suurem on osakeste liikumiskiirus, seda kõrgem on selle keha temperatuur. Seega võime öelda, et mida kõrgem on keha temperatuur, seda suurem on aineosakeste kineetiline energia.
Aineosakeste kineetilise ja potentsiaalse energia summat nimetatakse keha siseenergiaks. Kui aine olek ei muutu, suureneb keha siseenergia temperatuuri tõustes, st muutub aineosakeste kineetiline energia. Kui aine olek muutub, siis muutub nii aineosakeste potentsiaalne kui ka kineetiline energia.
Osakeste soojusliikumise muutumist temperatuuri kasvades saab uurida arvutisimulatsioonides.
Kokkuvõte
Aineosakesed ja temperatuur
Mida soojem on keha, seda suurem on aineosakeste soojusliikumise keskmine kiirus.
Harjutusülesanded
1.4 Soojuspaisumine
Kui puhume õhupalli soojas toas täis ja läheme sellega talvel õue, märkame, et õhupall muutub väiksemaks. Tagasi tuppa minnes paisub õhupall jälle suureks. Miks?
Me juba teame, et kui temperatuur tõuseb, kiireneb aatomite ja molekulide soojusliikumise kiirus. Mida suurem kiirus, seda tugevama „müksu“ annab aatom või molekul, kui ta vastu gaasi ümbritsevat kesta põrkab. Nii juhtubki, et õhupalli saab suuremaks „puhuda“ nii sinna õhku juurde puhudes (st aineosakesi lisades) kui ka temperatuuri tõstes.
Nähtust, kus kehade suurus muutub temperatuuri muutumisel, nimetatakse füüsikas soojuspaisumiseks. Gaaside soojuspaisumine toimub alati kindla seaduspära järgi – gaasi ruumala muut on võrdeline temperatuuri muuduga.
Ka soojuspaisumise põhjuseid saab uurida arvutisimulatsioonides.
Kas ka vedelikes toimub soojuspaisumine? Selle uurimiseks tuleks täita pudel ääreni kuuma veega ning jälgida, kuidas veetase muutub, kui vesi jahtub. Selgub, et kui vesi jahtub, siis vedeliku tase alaneb.
Enamiku vedelike soojuspaisumise ja jahtumise korral kehtib seaduspärasus, et vedeliku ruumala muut on võrdeline temperatuuriga muuduga.
Tahkete kehade puhul kehtib sama seaduspärasus, mis vedelike ja gaaside korral: keha ruumala muut on võrdeline temperatuuri muuduga. Tahketel kehadel on mõõtmed, seega saame sõnastada soojuspaisumise seaduspärasuse järgmiselt: keha pikenemine on võrdeline temperatuuri muuduga.
Tahkete kehade paisumist ei pruugi alati näha olla, kuid sellega tuleb arvestada. Näiteks kui valada külma klaasi kuuma vett, võib klaas puruneda – kohas, kus klaas puutub kokku kuuma veega, hakkab klaas paisuma ning tekivad sisepinged. Tahke keha soojuspaisumisega tuleb arvestada ka sildade ja raudteede ehitamisel.
Mehaanikas õppisime, et kui keha tihedus on väiksem kui seda ümbritseval keskkonnal, mõjub talle üleslükkejõud. Sarnaselt tõuseb külmema õhu keskel ülespoole soe õhk ning jahedama vee hulgas soe vesi, sest, vedelikud ja gaasid soojenedes paisuvad.
On olemas ka üks erijuht, millel on looduses erakordselt suur tähtsus. Nimelt ei ole veekogudes talvel kõige külmem vesi mitte veekogu põhjas, vaid hoopis pinna lähedal. Seetõttu ei külmu veekogud talvel põhjani kinni ja jätavad kaladele võimaluse külm aeg üle elada. Miks see nii on?
Selgub, et vee tihedus on kõige suurem mitte vahetult enne külmumist 0 kraadi juures, vaid 4 kraadi juures. Nii kogunebki talvel põhja lähedale 4-kraadine vesi, veepinnale aga 0-kraadine vesi, mis külmub.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
1.5 Temperatuuri mõõtmine ja temperatuuriskaalad
Temperatuuri mõõtmiseks saab kasutada gaaside ja vedelike soojuspaisumist.
Vedeliktermomeetri alumises osas on väike anum, mis on täidetud vedelikuga ja ühendatud peenikese suletud toruga. Kui vedeliku temperatuur tõuseb, siis vedelik paisub ning veetase torus tõuseb. Kui temperatuur langeb, siis vedeliku ruumala väheneb ja veetase torus langeb. Toru kõrval olevalt skaalalt saame lugeda temperatuuri. Välitermomeetrites kasutatakse vedelikuna enamasti värvitud piiritust. Vett pole seal võimalik kasutada, sest vesi jäätub juures – selle peale termomeeter puruneks. Meditsiinilistes termomeetrites kasutatakse vedelikuna galliumi.
Selles õpikus kasutame temperatuuri ühikuna Celsiuse kraadi (). Celsiuse temperatuuri skaala on paika pandud vee sulamis- ja keemistemperatuuri järgi. -ks on võetud see temperatuur, mille juures puhas vesi jäätub. -ks on võetud temperatuur, mille juures puhas vesi normaalrõhul keeb. Vahemik vee sulamis- ja keemistemperatuuride vahel on jaotatud sajaks osaks.
Celsiuse skaalat kasutatakse igapäevaelus laialdaselt. Füüsikas kasutatakse enamasti Kelvini temperatuuriskaalat (ühiku tähis ), mida nimetatakse ka absoluutseks temperatuuriskaalaks. Kelvini skaalas on ühe kraadi vahemik sama, mis Celsiuse skaalal, erinevus seisneb ainult nullpunktis.
Kelvini skaala () on kõige madalam temperatuur, mida on võimalik saavutada. See on kõige madalam temperatuur seetõttu, et aine temperatuur on seotud aineosakeste liikumiskiirusega ning juures on aineosakesed paigal ning nende liikumist ei ole enam võimalik rohkem aeglustada.
Paljudes riikides kasutatakse tänapäeval Celsiuse temperatuuriskaalat, kuid näiteks USA-s on levinud Fahrenheiti skaala. Fahrenheiti skaala ja Celsiuse skaala erinevusi saad võrrelda alljärgneval joonisel.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
2 Soojusülekanne. Kehade soojenemine ja jahtumine
2.1 Soojus liigub
Suvel päikse käes viibides tunneme, kuidas päike meid soojendab. Kuuma teed juues võime oma keele ära põletada. Toa nurgas olev ahi kütab kogu toa soojaks. Mis toimub, st kuidas füüsika selliseid nähtusi seletab? Mida tuleb tähele panna, et end mitte ära kõrvetada?
Ahi soojendab tuba, sest õhus olevad aineosakesed põrkavad vastu ahju ja osa sooja ahju aineosakeste soojusliikumise kineetilisest energiast kandub põrkes üle õhu molekulidele – õhu siseenergia suureneb ehk temperatuur tõuseb.
Siseenergia levimist ühelt kehale teisele nimetatakse soojusülekandeks.
Kui ahi soojendab tuba, siis ütleme, et ahi andis õhule teatud soojushulga.
Soojushulgaks nimetatakse keha siseenergia hulka, mis kandub ühelt kehalt teisele.
Ahi andis soojushulga toale, seega ahju enda siseenergia vähenes. Tuba sai sama suure soojushulga, kui ahi ära andis, kuna ka soojusülekande korral peab kehtima energia jäävuse seadus: nii suure soojushulga, kui üks keha ära annab, peab teine keha vastu võtma.
Soojusülekanne kehade vahel toimub ainult siis kui kehadel on erinev temperatuur. Kui kehade temperatuur on sama, siis on kehad soojuslikus tasakaalus ning soojusülekannet ei toimu.
Kuna soojushulk on võrdne keha siseenergia muuduga soojusülekandes, siis on ka soojushulga ühikuks energia ühik džaul (lühend J).
Keha siseenergiat on võimalik muuta ka tööd tehes. Näiteks saab lõket süüdata, hõõrudes pehmet ja kõvemat puud teineteise vastu – puu temperatuur tõuseb sedavõrd, et võib heina vm kergesti süttiva materjali süüdata. Sarnaselt võivad kaks metalli üksteise vastu hõõrdudes kuumeneda kuni sulamiseni. Kuna hõõrudes kehade temperatuur tõuseb, suureneb järelikult ka nende siseenergia.
Keha siseenergia arvelt on võimalik teha ka mehaanilist tööd.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
2.2 Soojusülekande liigid
2.2.1 Soojusjuhtivus
Kui erineva temperatuuriga kehad on vahetus kontaktis, siis soojema keha suurema soojusliikumise kineetilise energiaga osakesed annavad osa oma energiat põrgete kaudu külmema keha väiksema energiaga osakestele, mistõttu soojem keha jahtub ja (energia jäävuse seadusest tulenevalt) külmem keha soojeneb.
Sama nähtust toimub siis, kui ühe keha erinevad osad on erinevate temperatuuridega – soojema keha osa suurema soojusliikumise kineetilise energiaga osakesed annavad põrgete kaudu osa oma energiat külmemale keha osale ja temperatuur kehas ühtlustub.
Soojusjuhtivus on selline soojusvahetuse liik, kus aine siseenergia kandub ühelt aineosakeselt teisele.
Nii soojeneb meie käsi tulist teetassi katsudes ning ühest otsast soojendatav raudvarras läheb lõpuks ka teisest otsast kuumaks.
Soojusülekandes aineosakeste tasemel toimuvat saab uurida arvutisimulatsioonis.
Siseenergia ei liigu hetkeliselt soojusjuhtivuse kaudu ühelt kehalt teisel või aine sees. See, kui kiiresti aineosakesed siseenergiat edasi kannavad, sõltub ainest. Metallid on üldiselt head soojusjuhid, üks paremaid soojusjuhte on vask. Gaasid on aga halvad soojusjuhid ning kannavad soojust edasi aeglaselt. Näiteks õhk juhib soojust umbes 17 000 korda halvemini kui vask.
Erinevates olukordades on vaja erineva soojusjuhtivusega materjale. Näiteks peavad soojusmaterjalid olema õhulised, kuna õhk on halb soojusjuht. Soojustus on eriti efektiivne, kui kehade vahele tekitada vaakum sest soojusülekannet ei saa siis toimuda. Mõnel teisel juhul aga on vaja soojust kiiresti ühelt kehalt teisele juhtida. Siis tuleks kasutada pigem metalle.
2.2.2 Konvektsioon
Kui paneme köögis vett täis poti kuumale pliidile, siis õige varsti muutub vesi ka pinna lähedalt soojemaks. Kui toa nurgas on radiaator, siis soojeneb tuba tervikuna. See toimub palju kiiremini, kui võiks oodata soojusjuhtivuse teel soojuse levimiselt.
Tuba soojeneb põhiliselt konvektsiooni tõttu. Konvektsioon tekib sellepärast, et soe õhk on hõredam kui jahedam õhk. Järelikult on võrdse ruumala ja rõhu korral soe õhk kergem kui külm õhk ja soe õhk tõuseb ülespoole ning külm õhk langeb allapoole.
Näiteks radiaatori juures õhk soojeneb ja see tõuseb üles lae alla. Siis satub radiaatori juurde külm õhk, mis omakorda soojeneb ja ülespoole tõuseb. Kuna radiaatori juurest voolab pidevalt sooja õhku lae alla juurde, siis hakkab see lae all radiaatorist kaugemale liikuma, samal ajal jahtudes ja lõpuks uuesti allapoole vajudes. Nii tekib õhu ringlus, mis toimub seni, kuni toas on õhu temperatuur ühtlustunud radiaatori temperatuuriga.
Koos sooja õhuga liigub ka selle siseenergia, kandudes ühest kohast teise palju kiiremini, kui seda võimaldaks difusioon.
Konvektsioon on siseenergia levimine vedeliku- või gaasivoolude teel.
Konvektsiooni saab uurida ka arvutisimulatsioonides.
2.2.3 Soojuskiirgus
Räägitakse, et kosmoses on väga külm. Jah, temperatuur on seal tõesti madal, aga kas me tunneksime seda külmana? See on õigustatud küsimus, sest kosmoses on vaakum, seal on väga vähe aineosakesi. Aga kui ei ole aineosakesi, siis ei saa olla ka soojusjuhtivust ega konvektsiooni. Kas sellest võib järeldada, et kosmoses hulpiva kosmonaudi siseenergia ei muutu ja tal on hea soe olla?
Päris nii see siiski ei ole. Meil on rääkimata veel viimane soojusülekande liik – soojuskiirgus. Nimelt kõik kehad, sõltumata nende materjalist või temperatuurist, kiirgavad soojuskiirgust. Mida kõrgem on keha temperatuur, seda rohkem soojuskiirgust keha ajaühikus kiirgab.
Soojuskiirgus on üks osa nähtamatust valgusest, mida õppisime 8. klassis – soojuskiirgus on infravalgus.
Aine ka neelab soojusenergiat soojuskiirgusena. Soojuskiirguse neeldumisel aineosakeste soojusliikumise kiirus suureneb. Just soojuskiirgus on see, mis meie käsi kamina ees istudes soojendab. Loomulikult väheneb sealjuures ka kamina siseenergia – energia on jääv suurus.
Valgusõpetuses rääkisime, et valgus pinnal kas peegeldub, hajub või neeldub. Nüüd teame, et mida suurema osa valgusest (nähtamatust ja nähtavast) keha neelab, seda rohkem see soojeneb. Hästi neelavad pinnad näivad meile tumedad, sest nendelt ei jõua meie silma valgust. Seega on suvel sobilikum kanda heledaid riideid – need neelavad vähem soojuskiirgust ja meil ei hakka nii kergesti palav.
Kui keha ja seda ümbritseva keskkonna temperatuurid on võrdsed, siis on keha poolt kiiratud ja neelatud soojushulgad võrdsed, keha on ümbritseva keskkonnaga soojuslikus tasakaalus.
2.2.4 Soojusülekanne igapäevaelus
Sellised ongi kolm soojusülekande liiki: soojusjuhtivus, konvektsioon ja soojuskiirgus. Reaalses elu esinevad nad tavaliselt koos. Tihti on ka nii, et üks neist liikidest domineerib. Selle illustreerimiseks sobib jälle küünla leek - kui hoida kätt küünla kohal, siis tunneme konvektsioonis käeni jõudvat kuuma õhu voolu, kätt küünla küljel hoides tunneme eelkõige soojuskiirgusena käeni jõudvat soojust, kui pistame lusika leeki, siis jõuab soojus meieni soojusülekande kaudu.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
2.3 Kehade soojenemine ja jahtumine
Uurime olukorda, kus soojusvahetuses keha olek ei muutu. Sel korral siseenergia suurenedes tõuseb ka keha temperatuur. Aga kui palju? Kas saame elektrienergia hinda teades arvutada, kui palju läheb maksma vannivee soojendamine 20 kraadilt 40 kraadini?
Valame ühte keeduklaasi , teise ja kolmandasse toasooja (22 ºC) vett ning soojendame neid kolmel ühesugusel pliidil ühe minuti jooksul, mõõtes samal ajal vee temperatuure kõikides anumates.
Sellises katses on kõigile kolmele keeduklaasile antav soojushuk ühesugune. Katses saime, et vee temperatuur oli ühe minuti möödudes 52,7 kraadi, vee temperatuur oli 35 kraadi ja vee temperatuur tõusis vaid 28 kraadini. Sellest saame järeldada, et aine temperatuuri muutus sellele mingi soojushulga lisades või ära võttes sõltub aine massist.
Jätkates 100 grammi vee kuumutamist, anname veele järjest suurema soojushulga ja vee temperatuur jätkab tõusmist. Mõõtes aega, mis kulub vee temperatuuri muutmiseks võrra, saame järgmised tulemused.
Katsest näeme, et iga viie kraadise temperatuuri muutuse jaoks kulus ligikaudu sama palju aega (34 sekundit). Kuna veele antud soojushulk on võrdeline ajaga, siis võib öelda, et aine temperatuuri muut on võrdeline ainele antava (jahtumise korral sellelt ära võetava) soojushulgaga. Mida kõrgemat temperatuuri soovime saavutada, seda suurema soojushulga peame veele andma.
Järgmises katses võtame 100 grammi toasooja (22 ºC) vett ning 100 grammi toasooja toiduõli. Soojendame mõlemaid ühe minuti jooksul ühesugustel pliitidel ning mõõdame samal ajal vedelike lõpptemperatuure.
Näeme, et õli temperatuur muutub rohkem kui vee oma. Sellest saame järeldada, et ainele antav soojushulk sõltub ka ainest endast. Aine erisoojus näitab, kui palju energiat on vaja ainele anda või sellelt ära võtta, et ühe kilogrammi aine temperatuuri suurendada või vähendada 1 kraadi võrra. Erisoojust tähistatakse tähega ning selle ühikuks on .
Eelnevate katsete põhjal saame seega öelda, et soojushulk , mis tuleb anda ainele tema temperatuuri tõstmiseks teatud hulga kraadide võrra, sõltub aine erisoojusest , aine massist ning sellest, kui suur on soovitud temperatuurimuutus.
Tähistame temperatuurimuutuse, st aine lõpp- ja algtemperatuuride vahe . Siin kirjeldatud katsetega analoogiliste katsete tulemuste põhjal saab kirja panna üldise seaduspärasuse:
Erinevate ainete erisoojused on võimalik leida Lisast 9.1.1, samuti usaldusväärsetest allikatest internetis, näiteks Vikipeediast.
Paneme tähele, et keha jahutamisel on temperatuuri muut negatiivne ning arvutamisel saame ka negatiivse soojushulga. Seda tuleb mõista nii, et jahutamisel me mitte ei anna ainele energiat vaid võtame seda.
Vaatame, kuidas neid teadmisi igapäevaelus kasutada.
Näidisülesanne 2
Vannis on 200 liitrit 20-kraadist vett. Kui palju tuleb maksta vee temperatuuri tõstmise eest 40 kraadini, kui 1 kWh elektrienergia hind on 13 senti kWh eest.
Lahendus
Andmed
Arvutused
Vee mass on
Leiame soojushulga , mis on vajalik veel soojendamiseks:
Elektrilistes küttekehades muundub kogu elektrienergia soojusenergiaks, soojuskadusid peaaegu ei ole. Nii saame vee soojendamiseks vajamineva soojushulga hinna arvutada otse elektrienergia hinnast. Kuna 1 dzaul on siis, kui tehakse tööd võimsusega 1 vatt ühe sekundi jooksul, siis
ehk ühele kilovatt-tunnile vastab 3,6 miljonit džauli. Nii saame energiakuluks .
Näidisülesanne 3
Termoses on 500 grammi 20-kraadist vett. Termosesse kallatakse juurde 100 grammi sooja vett, mille tulemusena tõusis vee temperatuur termoses 30 kraadini. Milline oli juurde lisatava sooja vee temperatuur?
Lahendus
Andmed
Arvutused
Termoses olev vesi soojenes selle soojushulga arvelt, mis eraldus 100 grammise sooja vee jahtumisel. Termoses oleva vee ja sooja vee lõpptemperatuurid on samad, 30 kraadi. Seega termoses oleva vee temperatuurimuut .
Leiame soojushulga , mis kulus termoses oleva 500 grammi vee soojenamiseks
Soe vesi andis ära soojushulga , mis on võrdne soojushulgaga , mille arvelt termoses olev vesi soojenes.Teades sooja vee massi , saame leida selle, kui palju muutus sooja vee temperatuur :
seega
Teades, et sooja vee lõpptemperatuur on sama, mis termoses oleva vee lõpptemperatuur – 30 kraadi –, ning sooja vee temperatuur muutus , saame leida sooja vee algtemperatuuri :
Kokkuvõte
Kehade soojenemine ja jahtumine
Soojushulk , mis tuleb ainele selle temperatuuri tõstmiseks teatud hulga kraadide võrra anda, sõltub aine erisoojusest , aine massist ning sellest, kui suur on soovitud temperatuurimuutus :
Seega soojusvahetuses aine temperatuur kas tõuseb või langeb. Kui temperatuur ei muutu, siis ei toimu ka soojusvahetust.
Harjutusülesanded
2.4 Soojus praktikas
2.4.1 Maa soojenemine
Kuidas ikkagi juhtub nii, et Maa Päikese kiirguses parasjagu soe püsib? Teame nüüd üht-teist soojusülekandest. Tuletame ka meelde valgusõpetust ja proovime selgitada.
Päike on elektromagnetkiirguse allikas, mille kiirgus katab suure osa elektromagnetlainete spektrist - lisaks nähtavale valgusele ja soojuskiirgusele sisaldab see ka näiteks ultraviolettkiirgus ja röntgenkiirgus. Mis juhtub selle kiirgusega, kui see jõuab Maa atmosfäärini?
Maa atmosfäär toimib kui valgusfilter, mis neelab päikesevalguse teatud spektri osades. Näiteks Päikeselt Maa atmosfäärini jõudev röntgen- ja gammakiirgus neeldub peaaegu täielikult 80–500 km kõrgusel asuvas atmosfäärikihis, mida nimetatakse termosfääriks. Kui aine kiirgust neelab, siis peab selle temperatuur tõusma. Nii võibki õhutemperatuur kõrgustel 200–300 km ulatuda 1000–1500 K.
Atmosfääris neeldunud päikesekiirgus soojendab tugevalt atmosfääri ülemisi kihte, aga mitte selle alumisi kihte. See osa päikesekiirgusest, mis atmosfäärist läbi pääseb (nähtav valgus, samuti osa infravalgusest), neeldub osaliselt maapinnas, teine osa peegeldub ja jõuab tagasi kosmosesse.
Kõik kehad kiirgavad soojust, sealhulgas ka maapind. Kuna maapinna keskmine temperatuur ei muutu, siis peab maapind kiirgama sama koguse soojust, kui ta neelab (energia jäävuse seadus!). Aga maapinna kiiratud soojuskiirgus kosmosesse tagasi ei jõua.
Kuid miks ei saa valgus maapinnast kiirgudes kosmosesse tagasi, kui see ometi atosfäärist maapinnani pääses? Kasvuhooneefekti mõistmiseks on väga oluline tähele panna, et kogu maapinnas neeldunud valgus (sealhulgas nähtav valgus) kiiratakse sealt välja soojuskiirgusena, mis atmosääris neeldub. Atmosfääris sisalduvaid gaasilisi aineid, mis neelavad maapinna kiiratud infrapunakiirugust, on hakatud nimetama kasvuhoonegaasideks.
Maa atmosfääris on kasvuhoonegaasid (veeaur, metaan, osoon, süsinikdioksiid, lämmastikdioksiid), mis neelavad Maalt väljunud soojuskiirgust ning hoiavad seda kosmosesse tagasi levimast. Sellist nähtust nimetatakse kasvuhooneefektiks.
Siin kirjeldatud protsessi saab uurida ka arvutisimulatsioonis.
Kasvuhooneefekt (Maa atmosfäär) tagab selle, et Maal on öised ja päevad temperatuurid üsna ühtlased. Näiteks Marsil, kus atmosfääri kiht on väga õhuke, võivad öised ja päevased temperatuurid kõikuda kuni .
Soojusenergia liikumise Maa atmosfääris võtab kokku alljärgnev joonis.
2.4.2 Päikesest kaugemal on soojem?
Kuna Maa saab oma soojusenergia Päikeselt, siis võiks oletada, et Maa on Päiksele suvel lähemal kui talvel. Tegelikult on vastupidi – suvel on Päike meist kaugemal. Teisel pool maakera on jälle vastupidi – seal on suvel Päike lähemal. Miks siis on suvel soojem?
Valgusõpetusest ja igapäevakogemusest me teame, et mida kaugemal on vaatleja punktvalgusallikas, seda nõrgemaks jääb vaatleja jaoks sellest valgusallikast silma jõudev valgus. Maa-Päike kauguse muutumise tõttu langebki lõunapoolkera atmosfääri ülapiirile suvel kuni 7% intensiivsem päiksekiirgus kui põhjapoolkera suvel. See aga ei ole aastaaegade vaheldumise põhjus.
Aastaaegade vaheldumine on tingitud sellest, et Maa pöörlemistelg on Maa orbiidi tasapinna (ehk tiirlemistasapinna ehk ekliptika) suhtes kaldu. Seetõttu ei tõuse Päike talvel nii kõrgele horisondi kohale kui suvel. Eesti laiuskraadil on päike suvisel keskpäeval ligikaudu 55 kraadi kõrgusel horisondi kohal, talvel aga vaid ligikaudu 8 kraadi kõrgusel. Miks see oluline on?
Kui päikese kõrgus vähene, langeb igale Maa pindalaühikule vähem päikeseenergiat. Selle mõistmiseks valime Maale langevast päikesekiirgusest välja 1 m2 ristlõikega kimbu, mis langeb keskpäeval Tartu laiuskraadile (58,38 kraadi). Suvel katab selline kimp maapinnal 1,2 m2, talvel aga tervelt 7 m2. Soojusenergiat on ühes sellises kimbus ikka sama palju, seega langeb talvel ühele ruutmeetrile 7/1,2 = 6 korda vähem soojuskiirgust. See on palju suurem erinevus, kui 7%, mis on põhjustatud Maa ja Päikese omavahelise kauguse muutusest.
2.4.3 Termos
Termos on seade, mille ülesandeks on hoida selle sees oleva aine temperatuuri. Suvel saab termoses hoida jooki jahedana ning talvel jällegi kuuma teed või kohvi ilma, et joogi temperatuur muutuks.
Kuidas termos töötab?
Termos koosneb sisemisest ja välimisest anumast, mille vahel on hõrendatud õhk. Mida vähem õhku on termose kahe anuma vahel, seda vähem toimub soojusülekanne soojusjuhtivuse teel – kui pole aineosakesi, ei saa ka toimuda soojusjuhtivust.
Termose sisemised pinnad on peegeldavad, tavaliselt tehtud metallist. Läikiv pind tagab, et soojuskiirgus ei pääseks termosest välja – läikiv pind peegeldab soojuskiirgust tagasi. Läikivad pinnad kiirgavad ka vähem soojuskiirgust.
2.4.4 Tuule käes on jahedam
Miks on tuule käes jahedam? Sellepärast, et lisaks soojusjuhtivusele viib soojusenergiat ära ka õhuvoolamine ehk konvektsioon.
Tõepoolest, tuulevaikse ilmaga ümbritseb meid õhukiht, mis meie soojusenergia arvel järjest soojeneb. Tuule käes asendatakse see soojem õhukiht pidevalt külma õhuga. Mida suurem on temperatuuride erinevus, seda kiiremini kaotab keha soojusenergiat ja seda suurem on külmatunne mida tajume.
Tuule mõju kehade jahtumisele saab uurida katses, kui mõõdame jahtuva keha temperatuuri tuule käes ja ilma tuuleta. Sama katse saab läbi viia ka arvutisimulatsioonis.
2.4.5 Maja
Eesti kliima on suhteliselt ebasõbralik ja viletsas majas kipub olema suvel liiga soe ja talvel liiga külm. Kui proovime sellist maja talvel rohkem kütta ja suvel jahutada, siis saame suuremad elektriarved ja suurema koormuse keskkonnale. Lahendus on energiatõhusate majade ehitamine. Aga milline maja on energiatõhus?
See ei olegi nii lihtne küsimus, kui esmapilgul paista võib. Samas põhimõtted, millest tuleks lähtuda, oleme me juba selgeks saanud – me teame, kuidas soojus majja ja majast välja saab, oskame hinnata päiksevalguse, tuule ja välistemperatuuri mõju.
Kõiki majades esinevaid soojusnähtusi korraga käsitleda on keeruline, väga palju erinevaid nähtuseid ja nendega seotud muutujaid. Teadus annab meile ka võtme, kuidas suurt ülesanneks väiksemateks osaülesanneteks jagada. Saab näiteks võtta ette aknad ja küsida, milline on nende roll ruumide temperatuurile mingisugustes konkreetsetes ilmastikuoludest.
Uurime arvutisimulatsioonis akende mõju toa temperatuurile.
2.4.6 Mere ääres soojem?
Nüüd saame ka näiteks arutleda teemal, miks on suvel mere ääres enamasti jahedam kui sisemaal, kuid talvel seevastu soojem.
Päiksekiirgus neeldub nii merevees kui ka maapinnas. Aga vee soojusmahtuvus on suurem, kui pinnase oma. Nii kulub vee soojendamiseks kauem aega ja see ka jahtub kauem.
Seetõttu on suvel merevee temperatuur madalam kui kaldapinnasel, mere kohal olev õhk soojusvahetuses jahtub ning tuul toob jahedust ka rannikule.
Talvel on mere ääres soojem kui sisemaal, kuna jäätumata mere temperatuur on alati kõrgem kui 0 kraadi. Merevesi soojendab õhku ja soe õhk liigub tuulena rannikule, tuues pehmema ilma.
Miks meri ka külma ilma korral kaua soe püsib? Sest vee suure soojusmahtuvuse tõttu salvestub merre suur soojushulk. Palju soojusenergiat eraldub ka jäätumisel.
2.4.7 Tassile kaas peale!
Mõnikord ei ole termost käepärast, aga ikkagi tahaks teed soojas hoida. Siis hoidke vähemalt tassil kaas peal, nii jahtub tee palju aeglasemalt.
Kuum tee soojendab vahetult enda kohal olevat õhku. Kui tass ei ole kaetud, siis selliselt soojenenud õhk tõuseb üles, asemele tuleb külmem õhk, tekib konvektsioon.
Kui tass on kaetud, siis on kaane ja tee vahel olev õhukiht „lõksus“, see soojeneb, aga ei pääse liikuma. Soojenenud õhk hakkab soojendama kaant, soe kaas omakorda ümbritsevat õhku, aga me juba nägime, et soojusjuhtivus on palju aeglasem protsess.
Kuuma tee jahtumist saab uurida kodustes katsetes, aga ka arvutisimulatsioonis.
2.4.8 Kosmoses ilma skafandrita?
Kas kosmoses on külm? Kerge on leida viiteid, mis ütlevad, et seal valitseb temperatuur ehk .
Aga see on vaid veerand lugu.
Kosmos ei ole päris tühi, aga aatomeid on seal tõesti väga vähe – kuupmeetris vähem kui üks. Sellise tihedusega aine ei saa kehade temperatuuri märgatavalt mõjutada ja energiat saab kosmoses kaotada vaid soojuskiirgusena. Kosmoses saab energiat ka juurde, kui keha neelab päikesekiirgust.
Kui palju energiat me kaotame soojuskiirgusena? Võtame siin teadmiseks ühe valemi, mis meile selle numbri annab:
Siin tähistab soojuskadu džaulides, on aeg sekundites, on keha kiirgavus (inimkehal on see ), on Stefan-Boltzmanni konstant (), on keha pindala. Kui paneme valemisse arvud asemele, arvestades, et keha temperatuur on 34 kraadi ja kosmoses on temperatuur –270 kraadi (3 K), saame teada, et me kaotaks kosmoses soojust võimsusega 1000 W (23-kraadises toas on see number 133 W).
Oletame, et inimene kaalub 70 kg. Kuna iga grammi vee soojendamiseks ühe kraadi võrra kulub soojust 4,18 J, jahtuksime sellises keskkonnas kümne minuti jooksul kõige rohkem kaks kraadi. Et sellist soojuskadu kompenseerida, peaksime sööma 60 000 J ehk 14 toidukalorit (kcal) minutis ja kogu see energia peaks ka soojuseks muunduma, st toit tuleb seedida. Aga üks neist küpsistest iga 2–3 minuti järel on täiesti piisav.
Teiste sõnadega, kosmos ei ole nii „külm“ koht, kui võiks arvata. Jah, seal on külm, aga seal on liiga vähe ainet, et midagi kiiresti maha jahutada.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
3 Aine olekute muutused
3.1 Sulamine ja tahkumine, sulamissoojus
Kui paneme vee sügavkülma, see mõne aja pärast jäätub. Kui võtame tekkinud jää sealt välja ja hoiame seda käes, siis tunneme, et käsi muutub külmaks ning tahke jää muutub osaliselt veeks.
Need protsessid on meile hästi tuttavad. Protsessi, kus tahke aine muutub vedelaks, nimetatakse sulamiseks. Vedela aine muutumist tahkeks aineks nimetatakse tahkumiseks.
Kuidas liigub energia nendes protsessides?
Meie käsi tunneb külma, kui see jahtub, ning jahtub siis, kui annab osa oma aineosakeste soojusliikumise energiast, s.o siseenergiast ära. Jää sulamisel tunneme külma. Sellest saame järeldada, et jää sulamiseks on vaja energiat, mis alati võetakse soojusvahetuse kaudu ümbritsevatelt kehadelt.
Kuidas vee tahkumist uurida? Selleks saab hästi kasutada jäävett, mida suvel palava ilmaga on mõnus juua. Kas oled kunagi mõõtnud jäävee temperatuuri?
Valame klaasi toasooja vett, lisame sinna sisse jääkuubikuid ja mõõdame siis vee temperatuuri. Temperatuur hakkab langema ning mõne aja pärast on see 0 ºC ning enam allapoole ei lange. Järelikult on meil saavutatud soojuslik tasakaal jäätükkide ja vee vahel – mõlema temperatuur on 0 ºC.
Mis juhtub kui lisada 0 ºC jäävette –20 ºC jääkuubik? Kas jäävee temperatuur langeb nüüd alla 0 ºC? Katseliselt veendume, et ükskõik, kui palju ja kui külma jääd me vette ei paneks, jäävee temperatuur on ikka 0 ºC. Samas aga hakkab lisatud jää temperatuur tõusma. Teame, et keha temperatuuri tõstmiseks on vaja energiat. Kust see energia võetakse?
Märkame, et kui lisame 0 ºC jäävette –20 ºC jääd, siis osa vett jäätub. Vesi jäätub seetõttu, et jää temperatuur hakkab tõusma ning temperatuuri tõusmiseks vajalik soojushulk saadakse vee jäätumisel ehk tahkumisel.
Aine sulamiseks on vaja energiat. Tahkumise käigus energiat alati eraldub.
Katsest saame järeldada veel seda, et sulamine/tahkumine toimub ühel kindlal temperatuuril, mida nimetatakse aine sulamistemperatuuriks. Sulamise ja tahkumise käigus aine temperatuur ei muutu, seetõttu on ka jäävee temperatuur alati 0 ºC.
Kuna jäävee temperatuur sulamise/jäätumise käigus ei muutu, siis järelikult ei muutu ka osakeste liikumiskiirus (kineetiline energia). Samas aine siseenergia peab sulades muutuma, kuna sulatamiseks antakse ainele energiat juurde. Seega muutub sulamise ja tahkumise käigus osakeste potentsiaalne energia: kui temperatuuri tõuseb, siis osakesed nihkuvad üksteisest kaugemale ja väheneb vastastikmõju potentsiaalne energia.
Mõnedele ainetele on sulamiseks vaja rohkem energiat, teistele vähem. Seda, kui palju energiat on vaja aine sulamiseks, iseloomustab aine sulamissoojus.
Sulamissoojus näitab, kui palju energiat on vaja anda 1 kg sulamistemperatuuril olevale ainele, et see täielikult sulatada.
Sulamissoojust tähistatakse kreeka tähega (loe: lambda) ning ühikuks on . Jää sulamissoojus on , mis tähendab seda, et 1 kilogrammi jää sulamiseks kulub 330 000 J energiat. Kuna sulamine ja tahkumine on pöördprotsessid, siis 1 kilogrammi vee jäätumisel eraldub 330 000 J.
Aine sulamiseks vajaminevat soojushulka saab järelikult arvutada valemiga
kus tähistab sulamissoojust ja aine massi. Levinumate ainete sulamissoojused leiad Lisast 9.1.2 või näiteks Vikipeediast.
Enamikul ainetel on tahke olek tihedam kui vedel olek. Taas on üks erandlikke aineid vesi: jää tihedus on väiksem kui vee oma. Sel põhjusel tõuseb jää vees pinnale ja järved saavad endale talvel jääkaane. Kuid samas kahjustab vee selline omadus paljusid ehitisi. Näiteks lõhub jää asfaltteid: vesi tungib asfalttee kivide vahele, külmaga jäätub ning paisub ja teele tekivad praod.
Näidisülesanne
Mitu grammi 0-kraadist jääd tuleb lisada 200 grammi 20-kraadisesse vette, et vesi 0-kraadini jahutada?
Lahendus
Andmed
TeX parse error: Extra close brace or missing open brace
Arvutused
Leiame soojushulga, mis eraldub vee jahtumisel -ni. Temperatuurimuutus .
Vesi annab jahtumisel oma soojushulga jää sulamiseks . Teades jää sulamiseks minevat soojushulka, saame leida vajamineva jää massi . Et
siis
Vastus. Selleks, et jahutada 200 grammi vett -ni, on vaja vette lisada 50 grammi jääd.
Kokkuvõte
Sulamise ja tahkumise energeetika
Aine sulamiseks on vaja energiat. Tahkumise käigus energia eraldub.
Harjutusülesanded
3.2 Aurumine ja kondenseerumine, keemissoojus
Meid ümbritseb igal pool õhk, mis koosneb gaasidest, peamiselt lämmastikust ja hapnikust. Keetes vett, muutub ka vesi gaasiliseks – vesi aurustub.
Protsessi, kus vedel aine muutub gaasiliseks, nimetatakse aurumiseks. Protsessi, kus gaasiline aine muutub vedelaks, nimetatakse kondenseerumiseks.
Kas vesi aurustub ainult keemise ajal? Kui peseme tahvli märja lapiga puhtaks, siis on tahvel märg, kuid varsti kuivab ära. Sarnaselt kuivab ära pesu nööril või veeplekk põrandal. Võime öelda, et vedelikud aurustuvad kõikide temperatuuride juures.
Kallame ühe klaasi poolenisti täis 20 ºC vett ning teise klaasi 80 ºC vett. Kuuma veega täidetud klaasi sisepind muutub niiskeks, kuid toatemperatuuril oleva vee klaasiga seda ei juhtu. Kuuma veega klaas muutub niiskeks, sest kuum vesi aurustub kiiresti ning aurustunud vesi kondenseerub klaasi jahedale pinnale. 20 ºC klaasi pinnale nähtavat niiskust ei teki, kuna madalama temperatuuri juures toimub aurustumine aeglaselt. Seega sõltub aurustumise kiirus vedeliku temperatuurist – mida kõrgem temperatuur, seda kiirem aurustumine.
Mõtleme nüüd aurustumisest aineosakeste soojusliikumise keeles. Me teame, et vedelikus on aineosakeste liikumiskiirused erinevad. Vedelik aurustub siis, kui mõnede aineosakeste liikumiskiirus on nii suur, et nad suudavad ületada osakestevahelised vastastikmõjud ja vedelikust välja liikuda. Katseliselt on teada, et selleks peab vee molekuli liikumiskiirus olema suurem kui 2200 m/s. Ilmselt on kõrgema temperatuuri juures selliseid aineosakesi rohkem ja aurustumine järelikult kiirem.
Aurustumise käigus vedelik ise jahtub, kuna suurema kiirusega aineosakesed tungivad vedelikust välja ning vedelikku jäävad aeglasemalt liikuvad osakesed. Osakeste liikumiskiirus aga määrab aine temperatuuri. Selleks et aurustumine saaks samal temperatuuril toimuda, tuleb ainele pidevalt energiat juurde anda. Energiat, mida on vaja, et 1 kg ainet aurustuks, nimetatakse aurustumissoojuseks.
Aurustumissoojus sõltub aurustatava vedeliku algtemperatuurist – jääkülma vee aurustumiseks tuleb see kõigepealt keemistemperatuurini soojendada ja ka selleks kulub energiat. Sellepärast kasutatakse ainete iseloomustamiseks veel üht füüsikalist suurust, mille nimi on keemissoojus (tähistatakse tähega ). Keemissoojus näitab, kui palju energiat on vaja anda 1 kg keemistemperatuuril olevale ainele, et see täielikult aurustada.
Keemissoojuse ühikuks on . Vee keemissoojus on , mis tähendab seda, et 1 kilogrammi 100 ºC vee aurustumiseks kulub 2,3 MJ energiat.
Aurustumiseks vajaminevat soojushulka saab leida valemiga
Erinevate ainete keemistemperatuure ja aurustumissoojuseid saab vaadata õpiku lisades olevast tabelist või usaldusväärsetest allikatest internetis, näiteks Vikipeediast.
Kasutame neid teadmisi reaaleluliste ülesannete lahendamiseks.
Näidisülesanne
Kui palju on energiat vaja, et aurustada 200 grammi 20 ºC vett?
Lahendus
Andmed
Arvutused
Enne kui saame leida aurustumiseks vajamineva soojushulga, peame leidma energia, mis on vajalik vee temperatuuri tõstmiseks -kraadini. Vastav temperatuurimuutus on .
Nüüd leiame soojushulga, mis kulub 100-kraadise vee aurustumiseks.
Kogu energia, mis kulub 200 grammi vee aurustamiseks, on seega nende summa:
Vastus. 200 grammi 20-kraadise vee aurustamiseks kulub 530 kJ.
Kokkuvõte
Vedelike aurustumine
Vedelikud aurustuvad kõikide temperatuuride juures. Aurustumise kiirus sõltub vedeliku temperatuurist.
Keemissoojus
Keemissoojus näitab, kui palju energiat on vaja anda 1 kg keemistemperatuuril olevale ainele, et see täielikult aurustada.
Harjutusülesanded
3.3 Ainete olekute muutused praktikas
3.3.1 Märjad küttepuud
Küttepuid ostes on võimalik valida väga erinevate puude vahel. Müüakse kaske, leppa, mändi, kuuske jm. Kas on vahet, millist küttepuitu osta?
Internetist leiad kindlasti, et erinevatel küttepuudel on erinev kütteväärtus. Kütteväärtus näitab, kui palju energiat eraldub 1 kg kütuse põletamisel. Aga lisaks puidu kütteväärtusele tuleb küttepuude ostmisel jälgida, kas tegemist on kuivade või märgade puudega. Märgade puude kütteväärtus on väiksem, kuna osa puidu põlemisel eraldunud energiast kulub küttepuudes oleva vee aurustamiseks.
Erinevate puude kütteväärtuseid saad vaadata Lisast 9.1.4.
3.3.2 Kuidas töötab destillaator?
Destilleerimine on protsess, kus vedelik aurustatakse ning seejärel uuesti kondenseeritakse. Kuna ainete keemistemperatuurid on erinevad, saab destilleerimisega eraldada üksteises lahustunud aineid.
Näiteks piirituse keemistemperatuur on 78 ºC, vee oma 100 ºC. Kui aurustame vee ja piirituse segu ja jahutame seda 85 ºC-ni, siis vesi kondenseerub, aga piiritus mitte. Joonisel kujutatud seadmega (destillaator) on võimalik vesi ja piiritus teineteisest eraldada.
3.3.3 Kuidas töötab külmkapp?
Külmkapi jahutussüsteemi kõige märgatavamaks osaks on kinnine toru. Selles torus liigub kergesti aurustuv vedelik, mida me siin nimetame jahutusseguks.
Külmkapi sees olevas toru osas on jahutussegu gaasilises olekus, auruna, kusjuures auru rõhk on madal ning auru temperatuur on veidi madalam külmkapi sees olevast temperatuurist.
Külmkapist toru kaudu väljuv jahutussegu aur satub kompressorisse, mis surub selle kõrge rõhu all olevaks ülekuumenenud auruks. Ülekuumenenud aur liigub jahtudes külmkapist väljas olevas toru osas ehk kondensaatoris ehk kondenseerijas (vanematel külmkappidel on seda võimalik näha külmkapi taha piiludes) ning kondenseerub. Selles protsessis eraldub ka soojus, mis antakse ära ümbritsevasse õhku.
Kondenseerijast väljudes on jahutussegu endiselt kõrge rõhu all, aga selle temperatuur on vaid veidi toatemperatuurist kõrgem. Nüüd surutakse jahutussegu läbi paisumisventiili, mis on tavaliselt lihtsalt väike ava. Ventiili taga olev keskkond on palju väiksema rõhu all ning seal toimub jahutussegu kiire paisumine ja aurustumine, aurustub umbes pool jahutussegust. Aurustumiseks vajalik soojus võetakse suuremalt jaolt sellelt jahutussegu osalt, mis jäi vedelasse olekusse.
Tekkinud külm ja osaliselt aurustunud jahutussegu liigub mööda torusid külmikus ja jahutab külmikut. Külmiku soe õhk soojendab torusid, mille tulemusena jahutussegu aurustub täielikult ja külmik jahtub veelgi. Täielikult aurustunud jahutussegu satub siis kompressorisse ja kogu tsükkel algab uuesti.
3.3.4 Miks läheb õhupall pudelisse?
Tuntud katse teadusteatritest. Võtame suurema suuga pudeli, viskame sellesse (ettevaatlikult) põleva paberi ning asetame siis pudeli suule veega täidetud õhupalli. Õhupall imetakse pudelisse. Miks?
Selge on see, et õhupall läheb pudelisse siis, kui õhupallile ülalt ja alt mõjuv rõhk on erinevad (neid asju õppisime mehaanika kursuses). Et õhurõhk katse käigus ei muutu, siis saab rõhu erinevuse põhjuseks olla vaid rõhu vähenemine pudelis.
Tihti seletatakse seda katset nii, et pudelis olev õhk paberi põlemisel tekkiva soojuseneriga toel soojeneb ja paisub, pärast paberi kustumist jälle jahtub ja tõmbub kokku. Kuna muna katab terve pudeli suu nii, et õhk pudelist välja pääseb, aga välisõhk pudelisse ei pääse, siis rõhk pudelis väheneb ja muna "imetakse" pudelisse. See on füüsikaline seletus.
Vahel ka räägitakse et küünal "kulutab põledes kogu hapniku ära" ja alarõhk tekib just sellest. Põlemine on keemiline protsess.
Milline seletus on õige?
Teeme kontrollkatse. Paneme põleva küünla veeanumasse püsti ning asetame kummuli selle peale pudeli. Põleva paberi rolli täidab nüüd küünal ja õhupalli rolli anumas olev vesi.
Kui õhupalli pudelisse minek oleks põhjustatud õhu soojenemisest ja jahtumisest, siis peaks vesi sellises katses pudelisse tõusma pärast küünla kustumist. Hapniku "ära põlemise" teooria ennustab, et vesi tõuseb pudelisse nii kaua, kui küünal põleb, pärast seda tõus lõpeb.
Katses näeme, et vedeliku tase tõuseb ka siis, kui küünal põleb ning taseme tõus jätkub pärast küünla kustumist. Sellist tulemust ei ennustanud kumbki teooria.
Võtame appi keemia. Põlemine on keemiline protsess ja keemia annab selle teooria arendamiseks tööriistad. Eeldame, et küünlas põleb parafiin. Siis saame kirjutada
C31 H64 + 47O2 → 31CO2 + 32H2O
Seega tekivad küünla põlemisel süsinikdioksiid ja veeaur. Aga kui suur on reaktsioonisaaduste ruumala? Keemiast teame, et ühe mooli ükskõik millise gaasi ruumala standardtingimustel on alati ühesugune. Parafiini põlemisel reageerib 94 mooli gaasi ja tekib 126 mooli gaasi, nii et gaasi ruumala reaktsioonis hoopis suureneb.
Paberiga on samamoodi. Siis põleb tselluloos:
C6H10O5 + 3O2 → 6CO2 + 5H20
või mittetäielikul põlemisel
2C6H10O5 + 5O2 → 5CO + CO2 + 5H20
Gaasilise aine moolide arv kasvab, järelikult põlemisel gaasi ruumala hoopis kasvab?
Kui teise katse videot tähelepanelikult uurida, siis võib märgata, et pudeli siseküljele tekivad veepiisad. Reaktsioonis eraldunud veeaur kondenseerub pudeli seinale, mistõttu põlemise käigus gaasi normaaltingimustele vastav ruumala väheneb ja veetase pudelis tõuseb.
Pärast küünla kustumist gaas jahtub ja see on põhjus, miks veetase pudelis tõuseb ka mõnda aega pärast küünla kustumist.
On ka teada, et süsinikdioksiid lahustub üsna hästi vees ja osa gaasi võib niimoodi kaotsi minna. Aga see on pigem väiksem efekt.
Seega on vee kondenseerumine ning gaasi kokkutõmbumine jahtumisel kaks peamist põhjust, miks õhupall pudelisse läheb. Lisaks füüsikale tuleb appi võtta ka keemia.
3.3.5 Mis on udukamber?
Kondenseerumisel töötab seade, mida nimetatakse udukambriks ja mille abil saab „näha“ kosmilist kiirgust. Seadme aluse keskosas asuvat metallplaati jahutatakse kuiva jääga (tahkes olekus süsinikdioksiid), mille temperatuur on alati –76 °C. Aluse servadel on soojem piirkond, kuhu valatakse isopropanool (külmumistemperatuur -89 ºC). Isopropanool aurustub ja levib kogu seadme kaanega suletud ruumis. Seadme külgedele on kinnitatud valgusallikad, mis võimaldavad seadmes toimuvat hästi näha.
Aluse külma osa kohal aur jahtub ja saavutab nn üleküllastunud oleku, kus ka kõige väiksem häiritus põhjustab selle kondenseerumise. Kui gaasiline isopropanool (aur) on läbipaistev, siis tilgakesteks kondenseerunud isopropanool on piimjas ja läbipaistmatu, moodustades aurus erineva kujuga udupilvi.
Kuna seade on sellistele häiritustele väga tundlik, siis saab udukambrit kasutada osakeste detekteerimiseks.
Et seade on üsna lihtsa ehitusega, saab seda ise teha ning kasutada näiteks kosmilise kiirguse uurimiseks. Kosmilisest kiirgusest räägime lähemalt õpiku viimases peatükis.
Harjutusülesanded
4 Elektriline vastastikmõju
4.1 Mis on elekter?
Sõnaga elekter võetakse kokku suur hulk igapäevaelu, tehnika ja looduse nähtusi, mis kõik on seotud ühe aineosakeste omadusega, elektrilaenguga. Laenguga osakesed, kui neid on mõnes kehas suuremal hulgal, annavad ka sellele kehale laengu. Täpsemalt, keha laeng ongi osakeste laengute summa. Tavaliselt nimetakse seda staatiliseks elektriks või öeldakse, et asjad on elektrit täis. Laetud osakeste liikumisega seonduvad elektrivool ja elektrienergia, mida igapäevaselt nimetatakse lihtsalt elektriks. Magnetnähtused tulenevad samuti elektrilaengust ja selle liikumisest, kuigi see ei ole lihtsalt peale vaadates päris ilmne. Elekter on seega suur hulk mikroosakeste omadustest tulenevaid nähtusi, mille toime avaldub nii aatomites ja nendevahelistes sidemetes kui ka meie igapäevaste asjade maailmas.
Aatomiosakestel võib olla kahesugune elektrilaeng. Et neil vahet teha, nimetame neid positiivse ja negatiivse laenguga osakesteks. Tuumas on positiivse laenguga prootonid ja ilma laenguta ehk neutraalsed neutronid. Elektronidel on negatiivne laeng. Kui aatom kaotab mõned elektronid, jääb tuuma positiivne laeng ülekaalu. Ja vastupidi, kui aatomiga liitub elektron, annavad lisaelektronid aatomile negatiivse laengu. Selliseid laetud aatomeid nimetatakse ioonideks. Elektronid ja ioonid võivad liikuda (ioonid vedelikes ja gaasides, elektronid põhiliselt tahketes ainetes) ja kanda oma laengu teise kohta, seepärast nimetame neid vabadeks laengukandjateks.
Elektrinähtusi märgati ja uuriti juba ammu enne, kui aatomite olemusolu kindlaks tehti. Loomulikult ei teatud tol ajal midagi ka aatomite siseehitust. Ometi ei seganud see tõsist uurimistööd ega laengu mõiste kasutamist elektrinähtuste kirjeldamisel või seletamisel. Aatomiehituse tänapäevane mudel aitab siiski palju paremini elektrit mõista ja kasutada. Kuigi elektrinähtusi osatakse tänapäeval väga hästi seletada ja kasulikult rakendada, ei ole ometi teada, miks mõnedel osakestel on elektrilaeng. Ei ole ka teada, miks on prootoni ja elektroni vastasnimelised laengud võrdsed. Kui osakestel poleks laengut või isegi kui neil oleks teistsugused laengud, oleks maailm ilmselt hoopis teistsugune paik ja siin ei pruugiks olla meid neid küsimusi esitamas.
Kokkuvõte
Aatomiosakeste laeng
Osakesed võivad olla laenguga või ilma. Sellel põhinevad elektrinähtused. Osakeste laengud on kahte liiki ehk elektrilaeng on kahenimeline. Aatomites on laenguta neutronid, positiivse (+) laenguga prootonid ja negatiivse (–) laenguga elektronid.
4.2 Elektrilaeng ja laetud keha
4.2.1 Staatiline elekter
Küllap on peaaegu igaüks märganud, et kokkupuutel võivad kehad elektriseeruda, st saada elektrilaengu. Me ütleme laetud kehade kohta, et need on elektrit täis ja nimetame kõike sellega seonduvat staatiliseks elektriks. Staatiliste ehk paigalseisvate laengutega seotud elektrinähtused on elektrivoolu nähtustest veidi erinevad. Järgnevates peatükkides tuleb juttu ka sellest, mis toimub elektrijuhtmetes, elektrijaamades, elektrivõrgus ja paljudes elektriseadmetes. Seal on tegu põhiliselt elektrilaengu liikumisega.
Seda, kas keha on laetud või mitte, ei saa lihtsalt peale vaadates kuidagi määrata. Laengu olemasolu tuleb välja alles siis, kui laeng midagi teeb, st kui elektrijõud toimib. Näiteks võib juhtuda, et juuksed on elektrit täis (teaduskeeles: juustel on elektrilaeng) ja nad seisavad peas püsti. Juuksed peaksid raskusjõu tõttu alla vajuma, aga elektrijõud hoiab neid üleval – sellest võime järeldada, et need on laetud. Tihti märkame kehade laetust siis, kui laeng liigub, näiteks kehalt ära. Laengu liikumisega võivad kaasneda mitmed nähtused. Võib näha sädet, tunda kerget elektrilööki (särtsu), kuulda praksuvat heli, tunda lõhna. Kuigi ka neid nähtusi seostatakse staatilise elektriga, ei ole see päris täpne. Liikuv laeng ei ole ju enam staatiline.
4.2.2 Elektriuuringute ajaloost
Hõõrdelekter on vanim inimestele tuntud elektrinähtus. Sõna elekter pärineb ladina või vanakreeka keelest ja seostub hästi elektriseeruva merevaiguga. Ladina keeles on see electrum, kreeka keeles ηλεκτρον (elektron). Alates 20. sajandist tormiliselt arenenud plastitööstus on loonud palju materjale, mis koguvad ja säilitavad hõõrdumisel hästi laengut, vanal ajal neid aga ei tuntud üldse. Siiski oli teada, et lisaks kallile ja haruldasele merevaigule kogub laengut ka näiteks klaas, väävel ja karusnahk. 17. sajandil katsetas laetud kehadega saksa teadlane, leiutaja ja poliitik Otto von Guericke, kes on tuntud ka vaakumi, õhurõhu ja teadusliku mõtte üldküsimuste uurijana. Guericke elektrimasinas laadub tugevalt käsitsi ringiaetav väävlist kera, kui selle vastu panna näiteks kuivad käed või villane lapp. Üheks uurimise põhiküsimuseks oli, kuidas suured laetud kehad tõmbavad enda külge väiksemaid.
4.2.3 Teeme ise elektroskoobi
Elektroskoop on seade, mis näitab, kas keha on laetud. Enamasti näitab elektroskoop enda laengut. Kui mingi laetud keha ühendada elektroskoobiga, läheb osa laengust sinna üle ja sellele üle tulnud laengule elektroskoop reageeribki. Võimalik on laetud keha elektroskoobile lähendada, aga vältida laengu üleminekut. Ka siis näitab elektroskoop laengut, kui aga viia teine keha eemale, kaob elektroskoobi näit jälle.
Kokkuvõte
Staatiline elekter
Elektrinähtusi, mis on seotud laengute kogunemisega kehadele ja laengute ümberpaiknemisega keha sees või pinnal, nimetatakse staatiliseks elektriks. Laengud kanduvad ühelt kehalt teisele või keha ühest osast teise laengukandjate liikumisega.
Ülesanded
4.3 Elektriline vastastikmõju
4.3.1 Elektrijõud
Elektriseeritud kehad mõjutavad üksteist. Laetud kehade, sh laenguga osakeste vahelist vastastikmõju kirjeldatakse elektrijõuna. See on sarnane gravitatsioonilise vastastikmõju kirjeldamisega raskusjõuna, kui üksteist mõjutavad Maa ja meie igapäevased kehad.
Erinevalt raskusjõust, mis on alati tõmbejõud, võib elektrijõud olla nii tõmbe- kui ka tõukuejõud. Kui näiteks kampsunit üle pea seljast võttes lähevad juuksed elektrit täis, võime näha samanimeliste laengute tõukumist. Igal juuksekarval on sama laeng, seepärast tõukuvad need üksteisest ja hoiavad võimalikult harali, st seisavad peas püsti. Erinimeliselt laetud kehad tõmbuvad. Õhupalli vastu juukseid elektriseerides võib näiteks märgata, et kui elektriseerunud palli enda lähedal hoida, tõmbuvad juuksed selle külge.
4.3.2 Millega laetud kehad üksteist tõmbavad või tõukavad?
Oleme harjunud mõtlema, et millegi liigutamiseks peab sellest kinni võtma, vahetult lükkama või tõmbama. Elektrijõud toimib aga teisiti, mõjudes kaugelt, ilma otsese kokkupuuteta. Sellist ilmselgelt nähtava vahendajata mõju ülekannet kirjeldatakse välja mõiste abil. Kõiki laetud kehi ümbritseb elektriväli. Veidi lihtsustatult võib öelda, et laetud kehad tõukavad ja tõmbavad üksteist elektriväljaga või elektrivälja kaudu. Välja otseselt näha ei ole, aga võttes appi jõu mõiste, saab seda siiski jõujoonete ehk väljajoontena paberile joonistada või arvutiekraanil esitada.
4.3.3 Tõmbejõud laetud ja laadimata keha vahel
Samanimeliselt laetud kehad tõukuvad, erinimeliselt laetud tõmbuvad, kuid elektrijõud võib end ilmutada veel ühel juhul. Laenguta kehad paistavad alati tõmbuvat laetud kehade poole. Tegelikult on ka siin tegemist erinimeliste laengute tõmbumisega. Keha mõjutamisel välise, st teise keha laenguga jaotuvad laengud ümber. Välisega samanimeline laeng tõukub keha kaugemale osale, vastasnimeline koguneb tõmbumise tõttu lähemale. Tõmbumine võidab kokkuvõttes tõukumise, sest elektrijõud sõltub kaugusest. Mida suurem kaugus, seda väiksem jõud. Vastasnimeline laeng on lähemal, samanimeline kaugemal. Laengute liikumist kehades välise mõju toimel nimetatakse mõjuelektriks ehk indutseeritud laenguks ja see on väga tavaline elektrinähtus.
Nüüd oskame ka seletada seda, miks laadumata kehad laetud kehade külge kinni jääma kipuvad.
4.3.4 Elektrijõud on väga tugev
Mõtleme korraks, milline oleks maailm, kui seda valitseks ainult üks tugev tõmbejõud. Arvatavasti tõmbuks kogu aine pööraselt suure tiheduseni kokku ja rohkem midagi huvitavat toimuda ei saaks. Ainuüksi tõukejõu toimel aga paiskuks kõik laiali, lahjeneks ja hõreneks lõputult. Ainult tõmbumisena toimiv jõud on tegelikult olemas – gravitatsioon. Õnneks on gravitatsioonijõud väga nõrk ja ilmutab end ainult suurte masside korral ehk siis, kui vähemalt üks kehadest on väga raske.
Osakeste maailmas, kus massid on väikesed, ei tõuse gravitatsioon üldse teemaks. Peaaegu kõik, mis meie ümber igapäevaselt toimub, käib elektrijõu kaudu. Kehad püsivad ühes tükis keemilistele sidemete tõttu, mis põhineb elektrijõul. Ainete tekkimine ja lagunemine ehk keemilised reaktsioonid toimuvad samuti elektrijõu kaudu. Elektrijõust tulevad mitmed loodusest ja tehnikast tuttavad jõud, näiteks elastsus- ja hõõrdejõud (aga mitte raskusjõud). See kõik on võimalik, sest elektrilaeng on kahenimeline ja elektrijõud võib olla nii tõmbumine kui ka tõukumine.
Ainete koospüsimist on võimalik uurida arvutisimulatsioonides.
Vaatame võrdluseks ka plasti ja kummi deformatsiooni.
4.3.5 Miks küll peaks kellelgi olema vaja laetud keha?
Staatiline elekter – see kõlab halvasti. Enamasti püütakse elektriseerumist vähendada ja staatilistest laengutest lahti saada. Laengud kipuvad halvasti mõjuma arvutitele ja üldse elektroonikale. Ebamugav on olla, kui oled ise laetud ja saad igast asjast ootamatult särtsu. Sädemed, mis laaduvate materjalidega kaasnevad, võivad isegi tulekahju põhjustada, kui need kohtuvad gaasi või kütuseaurudega.
Kehade laadumise vältimiseks nähakse kõvasti vaeva elektroonikatööstuses ja lennunduses. Paljud kunstkiust riided elektriseeruvad eriti hästi pärast pesemist. Selle vältimiseks loputatakse või pritsitakse riideid nn antistaatikuga.
Seega võib staatiline elekter olla tõeline nuhtlus, aga elektrilaengud ja elektrijõud võivad osutuda ka kasulikuks.
Paljundusmasinad ja printerid jagavad tahma, värvi või tindi paberile õigetesse kohtadesse elektrijõududega. Tehaste korstendes korjavad elektrifiltrid suitsu- ja tolmuosakesi, et linnaõhku puhtamana hoida. Paljud igapäevased masinad ja seadmed on värvitud tehases – nende värvikihi kvaliteedi garanteerib elektrostaatiline värvimine. Ka kriminalistidel on näpu- ja jalajälgede otsimisel abiks elektrijõud. Kosmosetehnikas on elektrijõul mitu rakendust, arendamisel on isegi elektrijõuga läbi kosmose purjetamine.
4.3.6 Uurime elektrijõudu
Kokkuvõte
Elektrijõud tõukab ja tõmbab
Laenguga osakeste ja laetud kehade vaheline mõju võib ilmneda nii tõmbe- kui ka tõukejõuna. Samanimelised laengud tõukuvad, erinimelised tõmbuvad.
Ülesanded
4.4 Laengukandjad
4.4.1 Laengukandjad liiguvad
Toetudes teadmistele aine ehitusest (vt „Mis on elekter?“) võib öelda, et kui aatomitel, millest keha koosneb, on elektronide arv võrdne tuumas olevate prootonite arvuga, on keha laenguta. Laetud osakesed on küll olemas, aga kui negatiivsete ja positiivsete laengukandjate arv on võrdne, siis võib öelda, et summaarselt on laeng null või et laeng puudub. Võib ka öelda, et selline keha on elektriliselt neutraalne, aga kindlasti ei tohi öelda, et kehal on neutraalne laeng. Neutraalset laengut pole olemas.
Laenguta kehast saab laetud keha, kui lisada või eemaldada laetud osakesi. Aatomis on nii positiivse laenguga prootoneid kui ka negatiivse laenguga elektrone. Prootonid siiski ei sobi laengut ühelt kehalt teisele kandma. Aatomituumas, kus on prootonid koos neutronitega, on lisaks positiivsele laengule ka põhiosa aine ja seega ka põhiosa kehade massist. Prootonid on liiga tugevalt aatomituumadesse seotud ja neid ei ole võimalik ilma keha lõhkumata kuhugi üle kanda. Elektronid on aga kerged ja tihtipeale on osa neist aatomiga nõrgalt seotud. Need vabad elektronid võivad kehas teise kohta liikuda ja ka ühelt kehalt teisele üle minna. Nimetame nad vabadeks laengukandjateks. Elektronid kannavad seejuures muidugi kaasa oma laengu ja ka massi, aga kuna nad on väga kerged, siis kehad elektronide lisamisest või kaotamisest märgatavalt kergemaks või raskemaks ei muutu. Vedelikes ja gaasides pääsevad liikuma ka aatomid ise. Sel juhul on vabadeks laengukandjateks ioonid, elektronide liitmise või kaotamise teel laengu omandanud aatomid.
4.4.2 Laengu jäävus
Kehad saavad laengu tihti erinevate materjalide hõõrdumisel, siis räägitakse hõõrdelektrist või triboelektrilisest efektist. Vahel võivad kokkupuutes olevad kehad laaduda ka lihtsalt lahutamisel, ilma hõõrumiseta. Hõõrdelektri laengud jaotuvad kehadele alati paariti, kui üks saab positiivse, siis teine negatiivse laengu. Seepärast pole õige öelda, et hõõrdumisel tekib laeng, tegu on ikka ainult laengute ümberjagamisega.
4.4.3 Jäävusseadustel on teaduses tähtis koht
Energia ei saa tekkida ega hävida, võib vaid muutuda ühest liigist teiseks või kanduda ühelt kehalt teisele. Nii see on, energia jäävuse seadus on hästi tuntud. Kuid jääv pole mitte ainult energia. 18. sajandil sai üha selgemaks, et keemilistes reaktsioonides muutuvad küll ühed ained teisteks, aga kogumass seejuures ei muutu. See teadmine sõnastati massi jäävuse seadusena ja see oli oluline eeskätt keemiateaduse arengule. Massi kannavad aatomid. Kui miski kaotab massi, siis ta kaotab aatomeid, aga aatomid ei kao päriselt, vaid lähevad lihtsalt teise kohta ja seal mass kasvab saabunud aatomite võrra. Nagu mass, nii on ka laeng jääv. Ka laeng ei saa tekkida ega kaduda, võib vaid liikuda ühest kohast teise ja jaotuda kehade vahel. Kuid laeng on osakeste omadus, ilma osakeste ehk laengukandjateta ta liikuda ei saa.
Massi ja laengu jäävuse vahel on siiski erinevus. Mass on ühenimeline ehk nimeta suurus, sellele ei saa panna plussi ega miinust. Elektrilaeng on kahenimeline, kokkuleppeliselt nimetatud positiivne ja negatiivne. Kui kaks massi kokku saavad, saame alati suurema massi. Nii juhtub ka samanimeliste laengute kohtumisel, tulemuseks on suurem laeng. Kui aga positiivne ja negatiivne laeng näiteks ühel kehal kohtuvad, võib jääda ekslik mulje, et laengud on hävinud. Tegelikult jäävad laengud ikka alles, lihtsalt nad tasakaalustavad teineteist ja keha on laenguta ehk neutraalne. Sobival juhul võivad laengud jälle eralduda.
4.4.4 Kui suurt laengut laengukandjad kannavad?
Laeng on mikroosakeste omadus, aga kui osakesi on palju, saab laengust ka keha omadus. See on sarnane massiga. Keha mass koosneb kõigi aatomiosakeste massidest. Nii nagu massi saab mõõta, saab mõõta ka elektrilaengut, aga enne tuleb muidugi kokku leppida ühikud. Massi ühik on kilogramm (kg), laengu ühik on kulon (C).
Kulon on saanud nime prantsuse teadlase ja sõjaväeinseneri Charles-Augustin de Coulomb’i (1736–1806) järgi, kellel õnnestus juba 1785. aastaks mõõta laetud kehade vahelisi jõude erinevatelt kaugustelt. Coulomb’i ajal ei tuntud veel piisavalt aine ehitust ega teatud laengukandjatest, aga tänapäevaks on teada nii aatomite massid kui ka elektroni ja prootoni laeng. Elektroni ja prootoni laeng on vastasnimelised, aga võrdsed, mõlemad 1,6·10-19 C. Kuna väiksemat eraldiseisval osakesel olevat laengut pole teada, siis nimetatakse seda elementaarlaenguks. Just nii väikest laengut kannab iga elektron endaga kaasa kõigis elektrinähtustes.
4.4.5 Millised kehad elektriseeruvad?
Üldiselt võivad elektriseeruda kõik kehad. Me teame, et igapäevaelus on asju, mis lähevad kergesti elektrit täis. Näiteks õhupall, kilekott või plastjoonlaud elektriseeruvad tihti nagu iseenesest, aga lusikas, puuoks või märg pesu sugugi mitte. Laengute kehadele kogunemine ja püsimine sõltub aine omadustest, aga ka sellest, kuidas laengukandjad aines voolama pääsevad. Laengute püsimisel on üsna oluline õhuniiskus. Kui katsetate staatilise elektriga, valige kuiv päev ja soojendage katseriistu.
Kokkuvõte
Vabad laengukandjad
Elektrone ja ioone, mis saavad liikuda ja elektrilaengut edasi kanda, nimetatakse vabadeks laengukandjateks.
Laenguta ehk elektriliselt neutraalne keha
Keha on tervikuna laenguta ehk elektriliselt neutraalne, kui aatomituumade positiivne laeng on võrdne kõigi elektronide negatiivse laenguga.
Ülesanded
5 Elektrivool
5.1 Elektrivool. Voolutugevus
5.1.1 Laengu ülekanne
Elektrivool on füüsikaline nähtus, mille sisuks on laengu ülekanne. Laeng saab liikuda ainult koos laengukandjatega, st elektrivoolu tekitamiseks on vaja laengukandjad suunatult liikuma panna. Sõna vool saab kasutada laialt: vedelikud või gaasid voolavad torudes, vesi voolab jõgedes või hoovustes, on olemas õhuvoolud, muda- ja rusuvoolud, aga ka inimvool pikas koridoris, transpordivool tunnelis või tänaval jne. Kõiki neid voolusid ühendab see, et mass kandub ühes suunas: massiks on gaasi või vedeliku molekulid, muld ja kivid, inimesed või autod. Elektrivooluga kantakse aga edasi elektrilaengut.
5.1.2 Voolamise tingimused
Püsiv vool tekib teatud tingimustel.
- Elektrivool saab tekkida, kui on olemas vabad laengukandjad, elektronid või ioonid (vt ptk „Laengukandjad“). Näiteks metallides on vabu elektrone ja lahustes ioone, nende liikumine kannabki laengut edasi. Laengukandjad on küll alati olemas, aga kui need ei saa liikuda, siis elektrivoolu ei teki.
- Laengukandjate liigutamiseks on vaja neile jõudu rakendada. Vabad laengukandjad paneb liikuma elektrijõud. Vajaliku elektrijõu tekitamiseks ja säilitamiseks kasutatakse vooluallikaid, näiteks generaatoreid ja patareisid.
- Elektrivool tekib korraks ka siis, kui staatiline elektrilaeng kehalt lahkub, seda nimetatakse lahenduseks. Vool saab toimida püsivalt, kui on loodud vooluring.
5.1.3 Kuidas elektrivoolu ära tunda?
Elektrivoolu saab märgata ja ka mõõta toime järgi. Tänapäeval tunnevad inimesed, kes elavad elektrifitseeritud maades, elektrivoolu toimet hästi.
- Soojuslik toime. Aine, materjali või keskkonna temperatuur tõuseb, kui laengukandjad selles liiguvad. Elektrivoolu soojuslikul toimel töötab elektriküte, kõik soojendavad kodumasinad ning tööriistad, elektrikeevitus jpm. Täpsemalt uurides selgub, et elektrivool soojendab paratamatult kõiki juhtmeid ja elektriseadmeid, kuigi enamasti püütakse soojuse eraldumist vähendada neis kohtades, kus seda vaja pole. Mõnel juhul soojenevad kehad elektrivoolust sedavõrd, et hakkavad ka valgust kiirgama, näiteks elektripliidi küttekeha või hõõglamp.
- Magnetiline toime. Elektrivooluga võib asju liigutada, aga ka seisma panna või kinni hoida. Magnetnähtustega seotud mehaanika rakendub mootorites, elektromagnetites, metallide prügist väljasortimisel jm (vt ptk „Elektromagnetid“).
- Keemiline ja ioniseeriv toime. Elektrivool võib põhjustada keemilisi reaktsioone, näiteks lagundada või sadestada lahusest aineid. Elektrokeemiliselt toodetakse alumiiniumi ja kloori. Elektrivoolu abil saab ühe metalli kihi kanda teise pinnale (vasetamine, nikeldamine, kroomimine, tsinkimine, kuldamine). Elektrivool võib aatomeid ja molekule ioniseerida või ergastada ka ilma keemilist reaktsiooni tekitamata. Sel moel toimivad näiteks luminofoor- ehk päevavalguslambid, aga nii toimib ka elektrilöök.
5.1.4 Voolutugevus
Elektrivoolu ehk laengu ülekandmist kirjeldav füüsikaline suurus on voolutugevus, selle tähis on ja ühik amper (A). Amper on SI (rahvusvahelise ühikusüsteemi) põhiühik. Nime on ühik saanud prantsuse teadlase André-Marie Ampère’i (1775–1836) järgi.
ja
kus on voolutugevus, on elektrilaeng ja on aeg.
Üheamprise voolutugevuse korral () kandub juhtmest ühe sekundiga () läbi ühe kuloni suurune laeng (). Võib öelda, et voolutugevus on laengu ülekandmise kiirus. Ühe kuloni ülekandmiseks on vaja liigutada umbes 6,25·1018 elektroni.
Voolutugevust saab mõõta elektrivoolu toimete järgi. Mida suurem on voolutugevus, seda rohkem soojust annab igas sekundis vooluga juhe või seda enam kroomi eraldub lahusest igas sekundis kroomitava eseme pinnale. Põhiliselt mõõdetakse voolutugevust siiski ampermeetriga, kasutades voolu magnetilist toimet.
Voolutugevused erinevates tarbijates
Tarbija | Voolutugevus |
Vähim voolutugevus, mis või olla surmav, kui vool läbib südant | 10µA |
Käekell, kuuldeaparaat, taskuarvuti vms | 100 kuni 800µA |
Tavaline väike LED | 20mA |
Eluohtlik elektrilöök kodusest elektriseadmest | 20mA |
Hõõglamp | ~300mA |
Auto esituli | ~5A |
Röster või keedukann | ~7A |
Sõiduauto starter | 100 kuni 150A |
Suurest alajaamast väljuv elektriliin, st kõik ühendatud tarbijad | 2kA |
Välgulöök | ~30kA |
Näidisülesanne
Röster küpsetab kaks saiatükki valmis kahe ja poole minutiga. Voolutugevus toitejuhtmes on sel ajal 3,3 amprit. Kui suur elektrilaeng kandub läbi küttekehade?
Lahendus
Arvutused
Teame, et
Seega
Saame
Vastus. Läbi küttekehade kandub -kuloniline laeng.
Röstrid töötavad tavaliselt vahelduvvoolu võrgus. Elektrivoolu laialdase rakendamise algusaastatel selgus, et laengu edasitagasi võngutamine on paljudel juhtudel otstarbekam, kui laengukandjate piki juhet ühes suunas liigutamine. Arvutatud kuloni suurune elektrilaeng ei kandu küttekehadest ühes suunas läbi, vaid liigub edasi-tagasi, vahetades suunda korda sekundis.
5.1.5 Juhid ja isolaatorid
Elektrivoolu tekkimise esimese tingimuse järgi võib ained ja materjalid jagada laias laastus kaheks. Kui aines on vabu laengukandjaid, on tegu elektrijuhi ehk lihtsalt juhiga. Kui pole laengukandjaid, mida saaks liikuma panna, on tegu isolaatoriga. Isolaatoriteks ja isolatsiooniks nimetakse elektrotehnikas ka neid seadmete osi, mis on valmistatud isoleerivast materjalist.
Tahketest ainetest on head elektrijuhid metallid, head isolaatorid aga näiteks plast ja klaas. Juhtmete isoleerimiseks kasutatakse ka kummi, aga igasugune kumm selleks ei sobi: sütt sisaldavad kummisordid on juhid, sest süsi on elektrijuht. Vedelikud ja gaasid juhivad voolu, kui neis on ioone. Puhas vesi ei ole juht, aga näiteks keedusoola lahus on.
5.1.6 Pooljuhid
Materjalid ei jagune siiski mustvalgelt juhtideks ja isolaatoriteks: kõik isolaatorid juhivad õige veidi elektrivoolu ja kõik metallid ei ole võrdselt head juhid. Vask ja hõbe on tõelised elektrijuhtimise kuningad, ka alumiinium ja kuld on päris head. Samas on metalle ja sulameid, mis on hoopis viletsamad juhid, neilgi on oma koht elektrotehnikas.
Juhtide ja isolaatorite vahele mahub veel üks rühm materjale: pooljuhid. Nagu nimigi ütleb, on tegu poolenisti juhtidega. Pooljuhtide põhiline väärtus on selles, et muutes tingimusi (temperatuur, valgustamine, lisandid), saab nende voolu juhtimise võimet oluliselt muuta. Sobivate pooljuhtide kasutamisega on võimalik saada seadmeid, mis juhivad voolu ainult ühes suunas, aga kombineerides saab tekitada ka palju muud huvitavat, mis on aluseks tänapäevasele side- ja arvutustehnikale, sh digimeediale ning internetile.
5.1.7 Voolu suund
Elektrivoolus võivad liikuda nii negatiivse kui ka positiivse laengu kandjad. Näiteks keedusoola (NaCl) vees lahustumisel moodustuvad positiivse laenguga naatriumioonid (Na+) ja negatiivse laenguga kloriidioonid (Cl-). Elektrijõu toimel liiguvad erinimelise laenguga osakesed vastassuundades. Metallides on vabadeks laengukandjateks elektronid, mis liiguvad kõik ühes suunas. Ajaloolistel põhjustel loetakse voolu suunaks positiivsete laengukandjate liikumise suunda. Soolases vees liiguvad laengukandjad kahes suunas, aga voolu suunaks on naatriumioonide liikumise suund. Metallides, mis on tehnikas ja igapäevases olmes väga olulised, loetakse voolu suunaks elektronide liikumisega vastupidine suund. See kõlab natuke naljakalt, et voolu suund on positiivse laengu liikumise suund, kuigi tegelikult saab liikuda negatiivne, aga nii lepiti see kokku juba neil aegadel, kui elektronid olid veel avastamata.
5.1.8 Ampère uurib elektrivoolu magnetilist toimet
1820. aastal tuli ühes katses (vt ptk „Elektromagnetid“) pooljuhuslikult välja, et elektri- ja magnetjõud on mingil moel seotud. André-Marie Ampère võttis sest teatest tuld, uuris asja ja katsetas põhjalikult. 1826. aastal ilmus tema suurteos, kus ta seletab elektrivoolu magnetilist toimet. Ta märkas, et kaks paralleelset elektrivooluga juhet tõukuvad või tõmbuvad olenevalt voolude suunast. Vooluga juhtmete vahelise jõu matemaatilist kirjeldust nimetatakse Ampère’i seaduseks ja hiljem kasutati seda voolutugevuse ühiku, ampri määramiseks.
Kokkuvõte
Elektrivoolu tekkimise tingimused
Elektrivool saab tekkida, kui on olemas vabad laengukandjad, elektronid või ioonid ja kui neile on rakendatud elektrijõud. Vool saab toimida püsivalt, kui on loodud vooluring.
Elektrivoolu toimed
Elektrivoolu saab märgata ja ka mõõta toime järgi. Eristatakse elektrivoolu soojuslikku, magnetilist ning keemilist ja ioniseerivat toimet.
Voolutugevus ja selle ühik
Elektrivoolu ehk laengu ülekandmist kirjeldav füüsikaline suurus on voolutugevus, selle tähis on ja ühik amper (A).
Ülesanded
Pane kokku väike katseseade: vooluallikas, väike hõõglamp ja kolm juhtmejuppi. Kui juhtmeotsad kokku panna, hakkab lamp põlema, seega on katseseade valmis.
Otsi sahtlist mõned erinevatest materjalidest kehad. Näiteks väike nael, nõel või kirjaklamber; kommipaber; pool meetrit peenikest traati; kokteilikõrs; pliiatsitera; kustukumm; fooliumiribad, mõni neist õige kitsas. Pane asju järjest juhtmeotste vahele. Kui lamp süttib, on tegu juhiga. Kui lamp ei sütti, oled sattunud isolaatori peale või pole juhtmeotsad andnud head ühendust. Pane tähele, et lamp ei põle alati sama eredalt. Mida suurem on voolutugevus, seda rohkem valgust lamp annab.
Lahendus
Isolaatorid neist peaksid olema (kile-)kommipaber, kokteilikõrs ja kustukumm.
Elektrijuhid on nael, nõel, kirjaklamber, peenike traat, pliiatsitera ja foolium.
Kui kasutada üsna suurt voolutugevust (AAA patarei ≈2A) ning väga õhukest ja väga kitsast fooliumiriba (laius alla millimeetri), siis on võimalik saavutada ka ilma lambita olukord, kus fooliumriba ise hakkab hõõguma nagu lambike. Sedasi aga saab patarei kiiresti tühjaks ja soovitatav on kasutada ühekordseid patareisid.
5.2 Vooluallikad. Pinge
5.2.1 Vooluallikad
Elektrivool on laengukandjate suunatud liikumine. Siit kerkib õigustatud küsimus: mis paneb laengukandjad liikuma? Miski ei hakka liikuma ilma põhjuseta, isegi mitte laengukandjad. Vastus on tegelikult olemas juba elektrostaatika peatükis (ptk „Elektriline vastastikmõju“). Laengukandjaid liigutab elektrijõud ja selle eest vastutab vooluringis vooluallikas.
Vooluallikaks võiks võtta kaks suurt vastasnimelise laenguga keha. Kui need ühendada juhtmega, tekib korraks elektrivool. Paraku ei ole see kuigi praktiline vooluallikas. Kehade laengud ühtlustuvad kiiresti ja vool vaibub. Hea vooluallikas töötab n-ö laengu pumbana, mis pidevalt „surub“ ja „tirib“ laengukandjaid läbi juhtmete ja elektriseadmete. Selleks tööks vajalik energia võetakse välistelt jõududelt, näiteks mehaanilisest liikumisest (tuulegeneraatorid, vee- või auruturbiinid), keemilistest reaktsioonidest (patareid, akud) või valgusosakeste ehk footonite energiast (valgusrakud, päikesepaneelid).
5.2.2 Pinge
Elektrivoolu tekitamiseks, st laengukandjate liigutamiseks tehtavat tööd kirjeldab füüsikaline suurus pinge. Piltlikult võiks öelda, et pinge kirjeldab voolu saamiseks tehtavat pingutust. Valemina saab selle kirja panna selliselt:
kus on pinge, on töö, mida tehakse elektrilaengu ülekandmiseks.
Pinge kahe vooluringi punkti vahel on üks volt (), kui ühe kuloni suuruse laengu () ülekandmiseks ühest punktist teise tehakse tööd üks džaul ().
Nime on pinge ühik saanud itaalia teadlase Alessandro Volta (1745–1827) järgi.
Erinevate vooluallikate pinge
Vooluallikas | Pinge |
Rakk kui biovoolu allikas | ~7 kuni 90mV |
Elektrokeemilised ehk Galvani elemendid, laiatarbe „patareid” | ~1,5 V |
USB | 5V |
Autoaku, 6 elementi ehk purki (täielikult laetud) | ~12,6 V |
Elektriauto aku (täielikult laetud) | 200 kuni 400V |
Kodune elektrivarustus, madalpinge (pistikupesa augud) | Euroopas 230V, erinevates riikides 100V, 110V, 127V, 220V ja 240V. Igal pingel on oma pistikud. |
Elektritrammid ja -rongid | 600 kuni 25000V |
Kõrgepinge, ülekandeliinid | Vähemalt 110kV |
Välgulöök | Tavaliselt umbes 100MV, aga sõltub oludest. |
5.2.3 Kuidas elektrijõud laengukandjateni jõuab?
Vooluallikad küll tekitavad voolu, st panevad laengukandjad liikuma, aga nad ei tekita laengut ega laengukandjaid (ptk „Laeng, laengu jäävus“). Ühendame näiteks mõne elektriseadme vooluallikaga ja vajutame lülitile. Vooluallikas, voolu tarbija ja ühendusjuhtmed moodustavad vooluringi. Vabad elektronid hakkavad lisaks ainetes juhuslikult ringirabelemisele nüüd ka suunatult liikuma – tekib elektrivool. Elektronid on juhtmetes igal pool olemas ja lähevad liikvele korraga.
Seda aitab ette kujutada näiteks selline võrdpilt. Sõdurid seisavad platsil reas ja nad on vaja liikuma saada. Üks võimalus oleks lükata rea viimast sõdurit. See astub sammu edasi, müksab järgmist, see jälle ülejärgmist ja nii saab rida teatava nügimise järel liikuma. Teine viis oleks hõigata liikuma hakkamise käsklus korraga kõigile sõduritele, see jõuab kõigini peaaegu korraga. Kui rida oleks 300 meetrit pikk, saaks viimane korralduse kätte umbes sekund hiljem kui esimene. Vooluallikas mõjub laengukandjatele pigem sel teisel viisil ja „korraldus“ jõuab laengukandjateni valguse kiirusel. Küllap on igaüks märganud, et kui lülitit klõpsata, süttivad isegi väga suures ruumis kõik lambid korraga. Valguse kiirus on päris pööraselt suur ja elektriline mõju jõuab vooluringis kohale ülikiiresti.
Jääb veel küsimus, mille abil elektrijõudu edasi kantakse? Heli kannab edasi õhk, selle kaudu jõuab käsklus sõduriteni või tervitus sõbrani. Elektrijõud jõuab kohale näiteks läbi vaskjuhtme või isegi päris tühjas ruumis. Elektrijõu ülekannet on võimalik kirjeldada elektrivälja mõiste abil. Võib öelda, et elektrijõud jõuab ühest laetud kehast teiseni või vooluallikast langukandjateni elektrivälja kaudu. Magnetilist ja gravitatsioonilist mõju saab samuti kirjeldada vastavalt magnet- või gravitatsiooniväljaga. Elektriväli on väga tõhus, mugav ja täpne vahend laetud osakeste liigutamiseks.
5.2.4 Galvani element ja Volta sammas
Keemiliste vooluallikate leiutamine 18. sajandi lõpul on seotud kahe itaalia teadlasega: Luigi Galvani (1737–1798) ja Alessandro Voltaga (1745–1827). Galvanit peetakse bioelektri avastajaks ja tema katsed konnakoibadega, mis olid looma kehast eraldatud, on saanud kuulsaks. Ühtlasi märkas Galvani, et konna lihased tõmbuvad kokku ka siis, kui puutuvad kokku korraga kahe metalliga. Arvates, et ta on lähedal elektri kui elujõu saladuse avastamisele, oli ta tegelikult leiutanud keemilise vooluallika, mida siiamaani nimetatakse galvaanielemendiks. Kuigi Galvani nimest tuletatud ühikut pole, on olemas Galvani voolud, galvanomeeter, galvaniseerimine, galvanoplastika, isegi galvanoteraapia jpm.
Volta kordas ja kontrollis Galvani katseid, aga polnud tema loomse elektrivedeliku teooriaga päriselt nõus. Tõestamaks oma seisukohti, valmistas ta esimese kahest erinevast metallist patarei. Ta leidis, et parim metallide paar on tsink ja vask. Volta sambaks nimetatud patareist oli teadlastel elektrivoolu toimete edasisel uurimisel palju abi.
Kuidas teha galvaanielementi?
- Voltal oli õigus, tsink ja vask on vooluallika ehitamiseks hea valik. Tuleb sahtlid ja riiulid läbi vaadata, et leida tsingitud naelu, kruvisid, plekki või seibe ja vasktraati või -plekki. Ka vasktoru jupid sobivad hästi.
- Keemilise vooluallika tähtis osa on elektrolüüt – lahus, kus on ioone. Selleks sobib hästi soolvesi või lahja hape.
- Kaks erinevat metalli elektrolüüdi lahuses annavadki vooluallika.
- Mõõteriist või mõni elektrivoolu tarbija annab teada, kas galvaanielement on õnnestunud.
Kokkuvõte
Ülesanded
5.3 Vooluringid
5.3.1 Kuidas tekib vooluring
Püsiv elektrivool saab toimida vooluringides, mis üldiselt koosnevad alati samadest osadest:
- vooluallikas või -allikad;
- tarbijad, kus avalduvad elektrivoolu toimed, st saame soojuse, mehaanilise liikumise või keemilised muutused;
- juhtmed, ühendused, lülitid, pistikud, jms.
5.3.2 Vooluallikad pingutavad elektrivoolu tekkimise nimel
5.3.3 Ühendused tagavad elektrivoolu jõudmise sihtkohta
5.3.4 Tarbijates avaldab elektrivool oma toimeid
5.3.5 Ühendusviisid
Väga harva on vooluringis ainult üks tarbija, enamasti on neid palju. Näiteks tavalises köögis leidub palju kodumasinaid ja valgusteid, mis on kõik korraga või kordamööda ühendatud ühe vooluallikaga. Peaaegu kõigis on omakorda tarbijaid, mis on omavahel mitmel viisil ühendatud. Koduses majapidamises loeme vooluallikaks juhtmeotsi, mis on elektrikappi ühendatud. Näiteks röstri vooluallikas on seinas olev pistikupesa, kus need juhtmeotsad peituvad. Kuid selle pistikupesa taga on tegelikult keeruline süsteem, terve elektrivõrk, kus omavahel ühendub palju vooluallikaid mitmetes elektrijaamades, ülekandeliine, reguleerimis- ja ohutusseadmeid.
Enamik seadmeid ühendatakse võrku paralleelselt ehk rööbiti. Elektrivool saab rööpühenduses jaguneda tarbijate vahel ja läbida neid kõiki korraga. Igast rööpuhenduse harust kandub läbi ainult osa laengut. Voolutugevus rööpühenduse osades on väiksem kui enne jagunemist (vt ptk „Voolutugevus“).
Järjestikku ehk jadamisi ühendamisel läbiks vool tarbijaid üksteise järel – see on aga väga harva vajalik. Kõigis jadamisi ühendatud tarbijates on sama voolutugevus, sest mingit hargnemist ei ole ja sama laeng kandub neist kõigist läbi üksteise järel.
Kokkuvõte
Ülesanded
5.4 Ohmi seadus. Takistus
5.4.1 Ohmi seadus
Vooluringide põhiseadus on nime saanud saksa teadlase Georg Simon Ohmi (1789–1854) järgi. Ohmi seadus ütleb, et voolutugevus ühes vooluringi osas sõltub võrdeliselt pingest sellel osal ja pöördvõrdeliselt selle osa takistusest. Lausena kõlab see keeruliselt, aga tegelikult on Ohmi seadus hästi seletatav ja selle mõtet on kerge tabada.
5.4.2 Ohmi seaduse valem ja takistuse ühik
Ohmi seaduse saab valemina üles kirjutada nii:
kus on takistus ja on voolutugevus ja on pinge.
Voolutugevuse ühik on amper (A), pinge ühik on volt (V). Takistuse ühikuks on Ohmi järgi oom, aga ühiku lühendiks on (oomega kreeka tähestikust). Kui pinge voolringi osal, näiteks mingil tarbijal, on üks volt ja selle osa takistus on üks oom, siis on voolutugevus seal üks amper:
Ohmi seaduse valemi võib kirjutada veel kahel moel, pinge arvutamiseks ja takistuse arvutamiseks:
ja
Valemeid võib teisendada, see jääb ikka Ohmi seaduseks. Tuleb siiski arvestada, et voolutugevus sõltub pingest ja takistusest, mitte vastupidi. Pinget on võimalik vooluringis muuta, näiteks lisades vooluallikaid või keerates toiteploki nuppu päripäeva. Siis kasvab ka voolutugevus. Ka takistust on võimalik muuta reguleeritava takistiga ja seegi muudab voolutugevust. Voolutugevust aga ei saa muuta ilma pinge või takistuse kallale minemata.
Näidisülesanne
Kui suur peab olema lambi takistus, et 4,5-voldise vooluallikaga ühendamisel ei oleks voolutugevus üle 0,4 ampri?
Lahendus
Andmed
Arvutused
Et
siis
Saame
Vastus. Takistus peab olema vähemalt 11,25 Ω. Kui takistus on väiksem, on voolutugevus lubatust suurem. Suurema takistuse ja muutumatu pinge korral on voolutugevus väiksem.
5.4.3 Millest sõltub juhtmete ja tarbijate takistus?
Kõige üldisemalt võib öelda, et juhtmete ja tarbijate takistus sõltub kahest asjast: materjalist ja mõõtmetest.
- Ainete, materjalide ja keskkondade võimet laengut edasi kanda kirjeldatakse eritakistusega. Aineid iseloomustavad mitmed konstandid, mis määratakse katseliselt ja mida saab vaadata tabelitest. Hästi tuntud on tihedus, sulamis- ja keemistemperatuur, aga on veel palju mehaanilisi, optilisi, soojuslikke ja elektrilisi omadusi, mida saab arvuliselt kirjeldada. Nende hulgas on ka eritakistus, selle tähis on ρ ja ühik on Ω·mm2/m või Ω·m.
- Takistus sõltub ka juhi mõõtmetest. Üldiselt on nii, et pikk juhe on suurema takistusega, jäme juhe on väiksema takistusega. Pikkust mõõdetakse tavaliselt meetrites. Jämedus, mis ümmargustel asjadel on enamasti läbimõõt või ümbermõõt, mõõdetakse juhtmetel ristlõike pindalana ruutmillimeetrites. Ristlõike pindala paistab meile siis, kui lõigatud juhet otsast vaadata.
Valem võtab selle lühidalt kokku:
kus on takistus, on eritakistus, on juhi pikkus ja on juhi ristlõike pindala.
5.4.4 Võrdle elektrivoolu vee voolamisega jões
Ohmi seadus käib vooluringi kohta, aga sarnane seos ilmneb päris tihti ka mujal, kui tulemust (vool) mõjutavad, kaks põhjust. Üks neist kiirendab (pinge), teine takistab (takistus). Takistus on iseseletuv sõna. Ka sõnaraamatud ütlevad, takistus on see, mis takistab, segab, häirib, pidurdab.
Elekter | Jõgi | |
Mis voolab? | Laeng Vabad laengukandjad | Vesi Vee molekulid |
Millega kirjeldame voolamise intensiivsust? | Voolutugevus (A) | Vooluhulk (m3/h) |
Mis tekitab voolu? | Elektrijõud | Raskusjõud, gravitatsioon |
Millega kirjeldame voolamise põhjust? | Pinge (V) | Kõrguste vahe (m), voolusängi langus (%) |
Mis takistab voolamist? | Laengukandjate vastastikmõju ainega | Vee vastastikmõju voolusängiga ja molekulidevahelised mõjud |
Millega kirjeldame takistust? | Takistus (Ω), | Hüdrauliline takistus |
Mis tagab vooluringi? | Vooluallikas tehtav töö, mehaaniline liikumine, keemiline reaktsioon või valguse neeldumine. | Päikesekiirguse neeldumine põhjustab vee aurustumise ja jõudmise pilvedesse, kust see sajuga uuele ringile läheb |
Kas oskad võrdlusesse lisada vee voolamise torustikus, tuule, mudavoolu, inimvoolu pikas koridoris, autode voolu tunnelis või linnuparve liikumise rändel?
5.4.5 Kolme takisti jada- ja rööpühendus
Järgnev tabel annab reeglid, kuidas arvutada kolme ühendatud takisti takistust. Pane tähele, et kolm takistit on ainult näide, arvutusreeglid kehtivad kõigi tarbijate ühendamisel. Üksikud takistid ja kogu vooluahela suurused on tähistatud nii: – pinge, – voolutugevus, – takistus. Indeksitega on tähistatud üksiktakistite suurused, ilma indeksita kogu ahela suurus. – esimese takisti takistus, – kolme takisti takistus kokku.
5.4.6 Ohm uurib vooluringi
Georg Simon Ohm uuris vooluringi 1826. aastal. Juba järgmisel aastal ilmus tema raamat vooluahela matemaatilisest kirjeldusest. Ohmi töid ei võetud esialgu kuigi hästi vastu. Raamat algas elektivoolu kirjeldamiseks vajaliku matemaatika seletusega, sest Ohmil oli põhjust arvata, et loodusnähtuste kirjeldamise matemaatiline viis ei ole isegi kõigile professoritele üheselt selge. Kuid ajad muutusid kiiresti. Viisteist aastat hiljem tunnustas Londoni Kuninglik Ühing Ohmi tööd medaliga, ta sai peagi ka Seltsi ning Baieri Akadeemia liikmeks. Tänapäeval peetakse normaalseks, et igaüks, kes kasvõi paar aastat füüsikat õppinud, teab Ohmi seadust nö une pealt.
Kokkuvõte
Ülesanded
6 Energia
6.1 Elektrienergia ja elektrivõrk
6.1.1 Laengu ülekandmiseks tuleb teha tööd
Kui tegu pole just ülijuhtidega, tuleb laengu ülekandeks vooluringis teha tööd ehk kulutada energiat. Meenutame veelkord energia jäävust (ptk „Jäävusseadustel on teaduses tähtis koht“): Energia ei saa tekkida ega hävida, võib vaid muutuda ühest liigist teiseks või kanduda ühelt kehalt teisele. Teiste energialiikide muutmist elektrienergiaks nimetakse tavaliselt elektri saamiseks või tootmiseks. Elektrienergia muutumist teisteks energialiikideks nimetatakse ka elektri kasutamiseks, tarbimiseks või kulutamiseks. Laengu ülekandel mööda juhtmeid ja läbi elektriseadmete muutub elektrienergia soojuseks, valguseks, mehaaniliseks liikumiseks või põhjustab keemilisi reaktsioone (ptk „Kuidas elektrivoolu ära tunda?“).
Vooluallikates käib kõik vastupidi. Vooluringi välist energiat muundatakse elektrienergiaks, st tekitatakse elektriväli, mis juhtmetes laengukandjaid liigutab. Energialiigid, mida elektrivoolu saamiseks vooluallikates muundatakse, on seotud näiteks keemiliste reaktsioonidega patareides, mehaanilise liikumisega generaatorites või valguse neeldumisega päikesepaneelides.
6.1.2 Energeetika ja elektrijaamad
Igal inimesel kulub bioloogiliselt elus püsimiseks erinevas koguses energiat, kuid laias laastus on igal inimesel meie kliimavööndis vaja muundada toidu keemilist energiat soojuseks ja mehaaniliseks tööks umbes 10 MJ (2400 kcal) jagu päevas. Meestel kulub energiat rohkem kui naistel, suurt kasvu inimestel rohkem kui väikestel, külma ilmaga rohkem kui soojaga, rasket tööd tehes rohkem kui lesides. Lisaks toidust saadavale energiale oleme harjunud energiat ka teistel eesmärkidel muundama. Me kütame, valgustame, veame kaupa, reisime, suhtleme ja tahame, et see kõik toimuks kiiresti ning mugavalt. Nii ongi inimkond loonud täiendava energiavajaduse rahuldamiseks uue majandusharu energeetika. Energeetika tegeleb energiaressursside hankimisega (sh kütuste kaevandamisega) ja energia muundamise ning ülekandmisega. Suur osa energeetikast keskendub elektrienergia saamisele ja ülekandele. Mitu varemalt ilma elektrivooluta toiminud energiatarvet on viimase sajandiga suuresti elektrile üle läinud. Kütta saab nii elektriga kui ka elektrita, aga jahutamine (külmkapid, konditsioneerid) käib valdavalt elektrienergia abil. Mehaanilist energiat on võimalik saada vesi- või tuuleveskitest ja inimeste või loomade lihasjõust, aga elektrimootorid võidavad neid juba ammu tõhususes ja täpsuses.
6.1.3 Kuidas elekter koju jõuab?
Kõikjale, kuhu elektrivoolu vaja läheb, jõuab see kohale mööda juhtmeid. See ei ole nii lihtne, kui ühe vooluallika ühendamine tarbijaga, näiteks patarei ühendamine lambiga. Elektrienergia toodetakse korraga paljudes jaamades ja kantakse mööda liine korraga väga paljude erinevate tarbijateni. Tarbijaks nimetame siin elektriseadmeid, mis elektrienergia teisteks energialiikideks muundavad. Energeetikaettevõtted nimetavad tarbijateks ka inimesi või ettevõtteid, kes nendega lepingu sõlmivad ja elektri- või soojusenergia eest maksavad. Kogu elektrienergia tootmine, ülekanne ja tarbimine moodustab keeruka võrgustiku, aga kõige alus on ikkagi see, et vooluallikast tarbijani tuleb juhtmed vedada (ptk „Vooluring“).
6.1.4 Mis saab elektrienergiast, mida keegi ei kasuta?
Lühike ja selge (kuigi mitte väga täpne ja põhjalik) vastus on, et elektrienergiat toodetakse nii palju, kui seda tarbitakse. See küsimus kerkib tavaliselt seoses elektrienergia säästmise teemaga. Kodus laelampi kustutades või elektripliiti välja lülitades võib kerkida küsimus, kas selle elektrivoolu, millest me just loobusime, saab raiskamise vältimiseks tagasi saata ja mujal kasutada?
Elektrijaama midagi tagasi saata ei ole vaja ja polegi võimalik. Energia, millest loobume tarbijaid välja lülitades, jagatakse jaotusvõrgus ümber ja seda kasutavad teised. Võrk on väga suur, seal on miljoneid tarbijaid ja mõne koduse seadme, isegi terve maja väljalülitamine ei muuda liinides, alajaamades ja tootmises midagi.
Tavaliselt muudavad elektrijaamad tootmist vastavalt tarbimisele, mis on laias laastus ennustatav. Ohtlikuks võib olukord minna siis, kui äkki lülitub välja näiteks terve linnaosa või mõni väga suur tehas. See võib juhtuda äikesetabamuse, maavärina, üleujutuse või inimeste põhjustatud õnnetuse tõttu. Äkilistele muutustele on elektrijaama automaatikal raske kiiresti reageerida ja see võib põhjustada laialdasi elektrikatkestusi.
6.1.5 Elektrienergia salvestamine
Elektrienergiat ei saa suures mahus ette valmis toota ja lattu ootele panna. Kuid elektrienergiat on võimalik muuta mõneks teiseks energialiigiks. Tuulikute ja soojuselektrijaamade toodangut ei saa uuesti tuuleks ja soojuseks muuta, aga näiteks hüdroelektrijaamade juures on vee tagasi paisjärve pumpamine täiesti võimalik ja mõistlik.
Mõnikord öeldakse, et elektrit saab laadida akudesse. Akude laadimisel toimuvad elektrokeemilised reaktsioonid. Tekivad uued keemilised sidemed ja seega on elektrienergia salvestatud keemilise energiana. Sel moel salvestatud energia on meile väga oluline arvutite, telefonide ja tööriistade juhtmest ajuti vabastamiseks. Väiksema üksikmajapidamise elektrivarustus võib samuti vajada akude abi. Päikesepaneelide ja tuulikuga võib selgel tuulisel päeval laadida akud, mis toidavad tarbijaid öösel ja tuulevaikuses. Kuna keemiline side toimib samuti elektrilise mõju kaudu, siis võib tõepoolest öelda, et akusse on salvestatud elekter. Selleks, et akusse salvestatud energia saaks vooluringis tööd teha, on vaja jälle lasta ainetel reageerida ja elektriväljal laengukandjaid liigutada.
6.1.6 Ajaloost
1880ndate aastate algul jõudsid elektriuuringud nii kaugele, et asuti looma elektrijaamu, mis varustasid elektrienergiaga suuri maju ja peagi ka terveid linnaosi. Algul olid elektrijaamad tööstusettevõtete lähedal, aga samal ajal arendati ka elektrivõrkude tehnoloogiat ja peagi kanti energiat juba kümnete ja isegi sadade kilomeetrite kaugusele. 20. sajandi algul jõuti suurte, riike katvate ja ühendavate võrkude loomiseni. Maamajadesse jõudsid elektriliinid valdavalt 20. sajandi teisel poolel.
Pildil on Niagara Fallsi hüdroelektrijaam, mida peetakse tihti maailma esimeseks suurt piirkonda varustavaks ettevõtteks, kust olevat hoo sisse saanud maailma elektrifitseerimine. 1895. aastal avatud jõujaam oli küll oma aja suurim ja tehniliselt eesrindlik, aga kaugeltki mitte esimene. Suurte linnade elektrifitseerimine oli selleks ajaks toimunud juba üle kümne aasta. Ajakirjanduses tuntuks ja populaarseks kirjutatud uut tüüpi Tesla-Westinghouse generaatoritega elektrijaam ei olnud isegi samas kohas esimene. Juba 1882. aastal töötas Niagara kosel väiksem dünamo, mis andis valgustusvoolu lähematele hoonetele.
Kokkuvõte
Laengu ülekanne mööda juhtmeid
Laengu ülekandel mööda juhtmeid ja läbi elektriseadmete muutub elektrienergia soojuseks, valguseks, mehaaniliseks liikumiseks või põhjustab keemilisi reaktsioone.
Energeetika
Energeetika tegeleb energiaressursside hankimisega (sh kütuste kaevandamisega) ja energia muundamise ning ülekandmisega. Suur osa energeetikast keskendub elektrienergia saamisele ja ülekandele.
Elektrienergia tee tarbijani
Elektrivool jõuab tarbijateni, kus seda vaja läheb, mööda juhtmeid. Tarbijaks nimetame nii elektriseadmeid, mis elektrienergia teisteks energialiikideks muundavad, kui ka energeetikaettevõtete kliente.
Elektrienergia tootmise ja tarbimise tasakaal
Elektrienergiat toodetakse nii palju, kui seda tarbitakse. Energia, millest me loobume oma tarbijaid välja lülitades, jagatakse jaotusvõrgus ümber ja seda kasutavad teised.
Elektrienergia salvestamine
Elektrienergiat ei ole võimalik suures koguses varuks hoida. Võimalik on elektrienergia muuta mõneks teiseks energialiigiks. Akude laadimisel toimuvad elektrokeemilised reaktsioonid. Tekivad uued keemilised sidemed ja seega on elektrienergia salvestatud keemilise energiana.
Ülesanded
6.2 Elektrivoolu töö
6.2.1 Elektriseadmete võimsus
Kõigis elektrivoolu tarbijates muutub elektrienergia mingiks teiseks energialiigiks. Energia muutust kirjeldab füüsikaline suurus töö. Töö on võrdne energia muuduga:
Töö tähis on või . Energia tähis on , energia muut on . Tööl ja energial on sama ühik, J (džaul). Energeetikas ja koduses elektritarbimises on energia ühikuna tarvitusel kW·h (kilovatt-tund). 1 kW·h = 3,6 MJ, üks kilovatt-tund on 3,6 megadžauli.
Töö ehk energia muundamine võib toimuda pikkamööda, aga võib käia ka väga kiiresti. Töö tegemise kiirust kirjeldab füüsikaline suurus võimsus:
Võimsuse tähis on , töö on , aeg on . Varemalt on võimsuse tähiseks olnud , mõnikord ka nii, et tähistab mehaanilist, elektrilist võimust. Mõningad erinevused suuruste tähistamisel on teaduses ja tehnikas tavalised ning paratamatud. Eriti torkab see silma vanemate raamatute lugemisel. Inglise keeles tähistatakse töö alati (work) ja võimsus (power).
Seade võimsusega üks vatt () muudab igas sekundis () ühe džauli elektrienergiat muudeks energialiikideks (). Nii on kõigi energiamuundurite, masinate, seadmete jms korral. See käib ka elektrimasinate kohta, aga nende puhul saab arvutada võimsust ka elektriliste suuruste kaudu:
on pinge ja voolutugevuse tähis. 1500-vatise () võimsusega elektriboileris, elektrivõrgu pingel 230 volti () on voolutugevus 6,5 amprit ().
Viies elektrilise võimsuse kokku Ohmi seadusega (ptk „Ohmi seaduse valem ja takistuse ühik“), saab elektrilise võimsuse valemeisse tuua ka takistuse ():
Näidisülesanne 1
Tolmuimeja töötab pingel 230 V ja tema võimsus on 1,65 kW. Kui suur on voolutugevus? Kui palju elektrienergiat tarbib tolmuimeja poole tunniga? Mis saab tarbitud elektrienergiast?
Lahendus
Andmed
Arvutused
Teame, et vooltugevuse saab avaldada võimsuse kaudu
ja
Elektrienergia muutub mehaaniliseks energiaks ja soojusenergiaks. Mehaaniline energia on näiteks mootori pöörlemine, õhu, tolmu ja mõne vedelemajäetud asja liikumine ning heli. Soojusenergia eraldub siis, kui juhtmed soojenevad ja mootorist kantakse soojust õhuga välja. Kui tolmuimejal on tuled ja wifi, muutub veidi elektrienergiat ka valguseks ja raadiolaineteks.
Tarbitud energia arvutamiseks
Seega
Niimoodi arvutame SI ühikutes (1J = 1 W·s). Praktilistes ühikutes arvutame nii:
Vastus. 1,65 kW tolmuimeja töötamisel on voolutugevus 7,2 A ja poole tunni jooksul tarvitab see umbes 2 MJ (0,825 kWh) elektrienergiat.
Kui palju maksab elektrienergia, mis kulutatakse pooletunnise tolmuimejaga töötamise ajal?
Näidisülesanne 2
Kas võimsusega tolmuimejaga saab töötada toas, mida köetakse 2kW elektripuhuriga? Kõik kaitsmed elektrikapis on –amprised.
Lahendus
Andmed
Arvutused
Voolutugevus tolmuimejas ja elektripuhuris:
Kuna vooluvõrgus on tarbijad ühendatud paralleelselt, siis need voolutugevused liituvad:
Vastus. Selliste võimsustega tarbijaid -amprise kaitsmega vooluvõrku korraga ühendada ei saa.
6.2.2 Lühis ja Ohmi seadus
Vooluallika klemme (patarei pluss- ja miinus otsa või pistikupesa kahte auku) ei tohi juhtmega otse, st ilma tarbijata ühendada. Olukorda, kus vooluring koosneb ainult vooluallikast ja väikese takistusega ühendusjuhtmetest, nimetatakse lühiseks või lühiühenduseks. Ohmi seaduse järgi (ptk „Ohmi seaduse valem ja takistuse ühik“) määravad voolutugevuse pinge ja takistus. Lühise korral on pinge ikka sama, nagu tavaliste tarbijate vooluringi ühendamisel, aga takistus on väga väike. Mida väiksem on takistus, seda suuremaks kasvab voolutugevus. Tugeva voolu korral muutub korraga palju elektrienergiat soojuseks, juhtmed kuumenevad ja tihti isegi sulavad, mis võib juuresolijaid vigastada või põhjustada tulekahju.
Kokkuvõte
Ülesanded
6.3 Ohutus
6.3.1 Elekter võib olla ohtlik
Kui meil on energiat, saab teha tööd. Tõstetud kehal on potentsiaali langedes midagi vajalikku teha, näiteks kellaosuteid ringi ajada või tõstetud vee korral hüdroturbiini pööritada. Samas võib kukkuv keha ka midagi ära lõhkuda või kellelegi haiget teha. Üleskeeratud vedru võib maha käia ja mänguauto üle põranda sõidutada, kui aga liiga kõvasti keerata, võib ka mänguasja ära lõhkuda ja järgiandva vedruga valusasti vastu sõrmi lüüa. Sarnaseid näiteid võib tuua ka kokkusurutud gaasi, keemilise sideme või kõrge temperatuuri kohta. Energia muundumine võib olla kasulik, aga kui see toimub vales kohas, halval ajal või liiga äkki, on õnnetus käes. Nii ka elektriga.
Elekter võib olla ohtlik põhiliselt kahel moel.
- Elektrivool on inimesele (ja teistele elusolendeile) otseselt ohtlik. Keha läbiv vool on ohtlik, kui see on liiga tugev ja kestab liiga kaua. Elektrilöögi mõju sõltub tingimustest ja sellest, milliseid kehaosi vool läbib. Kõige ohtlikum on, kui vool läbib südant, aga elektriga tuleb olla ettevaatlik igal juhul.
- Liiga tugev vool võib põhjustada kuumenemist ja süüdata tulekahju. Tihti on juhtmete või elektriseadmete süttimise põhjuseks lühis (ptk „Elektriseadmete võimsus“) või halvad ühendused. Ühendusjuhtmete materjal ja jämedus peavad vastama kasutatavate seadmete võimsusele. Vigastes ühenduskohtades ja lülitites tekivad sädemed, millest eriti kergesti süttivad põlevad gaasid ja kütuseaurud.
6.3.2 Kuidas kaitsta oma elektriseadmeid, autot või maja süttimise eest?
Vahel juhtub, et mõni elektriseade ei tööta enam, st ei muuda elektrienergiat enam teisteks energialiikideks. See võib juhtuda lihtsalt niisama. Teinekord ajab telekas, pliit vm seade välja natuke vastiku haisuga suitsu ja lõpetab sellega energia muundamise. Muidugi on kahju, kui seade rikki läheb, aga on hea, kui ta selle käigus kellelegi viga ei tee või midagi põlema ei pane.
Inimesi ja loomi kaitsevad elektrilöökide eest ettevaatus ja korralikult ning reeglitekohaselt tehtud elektritööd. Elektriseadmeid ja -võrku ennast kaitsevad kaitsmed. Kaitse paigaldatakse tavaliselt elektrikappi, selle ülesanne on liiga suure voolutugevuse korral elektriühendus välja lülitada. Tihti on kaitsmed ka üksikute seadmete sees, kaitstes neid ülekoormamise eest ja rikete korral.
Kokkuvõte
Elektri ohtlikkus
Elekter võib olla ohtlik põhiliselt kahel moel. Esiteks võib liiga tugev vool põhjustada kuumenemist ja süüdata tulekahju. Teiseks on elektrivool inimesele (ja teistele elusolenditele) otseselt ohtlik. Eriti ohtlik on keha läbiv vool, kui see on liiga tugev ja kestab liiga kaua.
Kaitse elektrilöökide eest
Inimesi ja loomi kaitsevad elektrilöökide eest ettevaatus ja korralikult ning reeglitekohaselt tehtud elektritööd. Elektriseadmeid ja -võrku ennast kaitsevad kaitsmed. Kaitse paigaldatakse tavaliselt elektrikappi, selle ülesanne on liiga suure voolutugevuse korral elektriühendus välja lülitada.
Ülesanded
7 Magnetnähtused
7.1 Magnetid
7.1.1 Magnetid
Magnetid on lahedad. Põnev on uurida, mille külge magnet kinni jääb. On teada, et magnetid jäävad hästi külmkapi külge. Sama hästi jäävad nad ka pliidi külge, aga aknaklaasi, laua ja ukse külge üldiselt mitte. Ukselingi külge võib magnet kinni jääda, aga mitte iga lingi külge. Huvitav, kuidas suhtuvad magnetisse noad, kahvlid, lusikad ja kõik need muud vidinad, mis köögisahtlist leida. Pangakaart ei jää magneti külge kinni, aga pärast proovimist võib juhtuda, et pangaautomaat seda enam ära ei tunne. Eriti imelik on, et magnetid tõmbuvad ka omavahel, aga mingis asendis võivad hoopis tõukuda, et siis end ringi keerata ja ikkagi n-ö õiget pidi klõpsuga kokku tõmbuda. Tundub, et lisaks elektrijõule on olemas ka magnetjõud, mis võib end samuti ilmutada nii tõmbumise kui ka tõukumisena (ptk „Elektrijõud“).
Püsimagnetid, mida üldiselt nimetatakse lihtsalt magnetiteks, on püsivalt magnetiliste omadustega. On veel olemas elektromagnetid, mille magnetilisi omadusi saab sisse ja välja lülitada ning ajutised magnetid. Püsi- või elektromagneti läheduses mõned kehad magneetuvad ja püsivad magnetina kuni väline mõju lakkab. Võib juhtuda, et mõni neist ajutistest magnetitest jääbki püsimagnetiks, see sõltub materjalist, ajast ja tingimustest.
Püsimagneteid saab valmistada mõnedest metallidest ja sulamitest. Raud, nikkel ja koobalt on metallid, mida tavaliselt nimetatakse magnetilisteks, kuigi korrektne termin on ferromagnetiline (ld ferrum raud). Palju magneteid toodetakse tänapäeval keraamilisest materjalist, ferriidist. Ferriitmagnetid on odavad, neid on lihtne toota erineva kuju ja suurusega. Kahjuks on ferriit habras ning võib puruneda, kui kukub kõvale pinnale või kui tugevad magnetid üksteise külge tõmbuvad.
Magneteid on väga erineva kujuga sõltuvalt sellest, milleks need toodetud on. Näiteks kõlaritest võib leida rõngasmagneteid, elektrimootorites ja generaatorites on risttahuka- või silindrikujulised magnetid, arvuti kõvakettas leidub mitmesuguse kujuga magnetplaate. Tuttavad on ilmselt ka hoburaud- ehk U-magnetid, millel on oma koht teaduse ajaloos ja mille võib arvatavasti leida iga füüsikaklassi kapist. Veelgi suurema tähtsusega on magnetnõel ehk kompassinõel. Pikk peenike püsimagnet toetatakse keskelt nõela otsa, nii et see saaks magnetjõu mõjul pöörduda ja magnetjõu suunda näidata. Kompass näitab Maa magnetilist põhja-lõuna suunda, mis geograafilise meridiaani suunaga päris kokku ei lähe, aga on olnud merereisidel ja maadeavastusel väga suureks abiks. Magnetnõela kasutati magnetismiuuringute algusaegadel mõõteriistama, mõõtmaks püsimagnetite ja elektrivoolu magnetilist toimet.
Igal magnetil on kaks poolust, mida ajaloolistel põhjustel nimetatakse põhja- ja lõunapooluseks. Mõnes kehas võib peituda mitu magnetit, siis on ka poolusi rohkem, aga ikka paaris põhi ja lõuna. Magnetnõel (näiteks kompass) on hea vahend magnetitevaheliste jõudude uurimiseks. Kompassiga ümber püsimagneti liikudes näitab magnetnõel kätte pooluste asukohad. (NB! Väga tugeva magneti ja kompassiga mängides on võimalik kompass ära rikkuda.) Ka siin kehtib vastandite tõmbumise reegel, nagu laetud kehade vaheliste elektrijõudude korral. Püsimagneti lõunapoolust näitab kompassinõela põhjaots, mis looduses näitab põhja poole. Lõunapoolust näitab kompassinõela põhjasuuna ots. Magneti põhjapooluse juurest lõunapooluseni liikudes keerab magnetnõel end ringi. Poolel teel, võrdsel kaugusel poolustest seisab kompassinõel paralleelselt poolusi ühendava sirgega.
Looduses, kui kunstlikke püsimagneteid läheduses ei ole, näitab kompass suunda magnetilise maakera magnetpoolustele. Magnetpoolused ei lange täpselt kokku geograafiliste poolustega, seepärast peab täpsemaks orienteerumiseks arvestama kohalikku parandust, magnetilist deklinatsiooni. Mõnel kompassil on lisaks asimuudiringile ka deklinatsiooniskaala. Eestis on magnetiline dekslinatsioon umbes +9 kraadi.
Mõnes kohas on maakoores magnetilisi rauarikkaid ühendeid, mis muudab neis piirkondades kompassiga orienteerumise keeruliseks.
Maa tervikuna on magnet tänu magnetilistele ainetele, rauale ja niklile, mida maasügavustes on väga palju. Maa pöörlemine ja osaliselt vedela sisemuse liikumine määrab magnetpooluste asukohad. Magnetpoolused ei ole püsivad ja mitmes kohas esineb magnetjõu anomaaliaid, mida ei ole tänapäevani ammendavalt seletada suudetud.
7.1.2 Mille poolest erineb magnetjõud elektrijõust?
Gravitatsioonjõu allikas on mass, elektrijõu allikas on elektrilaeng. Gravitatsioonijõud on alati tõmbejõud, elektrijõud võib end ilmutada nii tõmbumise kui ka tõukumisena. Magnetjõud on aga tõepoolest erinev, sellel ei ole oma allikat, st magnetlaengut pole olemas. Magnetnähtuste põhjuseks on samuti elektrilaeng, aga ainult liikuv elektrilaeng, st elektrivool. Tõesti, elektrivooluga kaasneb magnetiline toime, mida kasutatakse elektromagnetites ja elektrimootorites. Ka elektrienergia tootmine käib väga suures osas magnetjõu kaudu. Püsimagnetites küll elektrivoolu ei ole, aga elektronidel on üks pöörlemisega veidi sarnane omadus, spinn. Püsimagnetite magnetjõu allikaks ongi osakeste spinn.
Magnetjõud on ühes asjas elektrijõuga sarnane – see võib olla nii tõukumine kui ka tõmbumine. Erinevus on siiski päris oluline. Osakesed ja seekaudu kehad võivad olla näiteks negatiivse laenguga, mõni teine keha jälle positiivse laenguga. Magneti poolused on hoopis teistsugused, nad käivad alati samas kehas koos. Kui magnetil on ühes kohas põhjapoolus, siis peab samas magnetis ka lõunapoolus olema. Osaliselt peitub siin põhjus, miks magneti poolusi ei saa sarnaselt kahenimelise elektrilaenguga tähistada plussi ja miinusega. Positiivne või negatiivne laeng võib olla ühel eraldiseisval kehal. Põhja- ja lõunasuund käivad alati koos – määrates neist ühe, oleme paratamatult määranud ka teise.
Kui suur püsimagnet katki teha, on kõigil tükkidel ikkagi nii põhja- kui ka lõunapoolus. Magnetilise üksikpooluse olemasolu on püütud teoreetiliselt põhjenda ja seda on kaua otsitud, aga seni leitud ei ole.
Magnetitevahelisi jõude saab kirjeldada välja mõiste kaudu – nii nagu elektrijõudegi. Magnetjõud, erinevalt elektrijõust, esinevad alati paariti, sest magnetil on alati kaks poolust. Kui kompassiga teisele magnetile läheneda, on näha, et magnetjõudude paar kõigepealt keerab magnetnõela, üht poolust tõmmates ja teist tõugates (või vastupidi). Magnetvälja jooni saab määrata kompassinõela suuna järgi. Kui magnetnõel on väljas oma asendi leidnud ja paigale jäänud, siis ta näitabki meile väljajoont. Erinevalt elektrivälja joontest, mida kujutatakse laetud kehalt algavana või seal lõppevana, on magnetvälja jooned kinnised. Püsimagneti korral tähendab see, et iga väljajoon läheb ka magnetist endast läbi.
7.1.3 Miks on raud magnetiline?
Üsna raske küsimus, isegi väga raske küsimus. Kui oleks vaja mõnele kehale lihtsate sõnadega soovitada, kuidas olla magnetiline, võiks talle koostada neljapunktilise nimekirja:
- Kõigepealt on vaja koosneda aatomitest, milles on elektrone, sest elektronide spinn on magnetjõu allikas. Ahjaa, kehad koosnevad niikuinii aatomitest ja kõigis aatomites on elektronid, nii et sellega on korras.
- Aatomite struktuur peab olema selline, et elektronid saaks olla üksi. Kui elektonid võtavad paaridesse, siis nende spinnid nullivad üksteist ära ja magnetit ei saa.
- Aine kristallstruktuur olgu selline, et elektronid saaksid end sättida ühtepidi ja seega oma magnetilised võimed kokku liita, nii et see ka kehast väljaspool tunda on.
- Kui kõik eelnevad nõuanded on täidetud, tekivad mikrokristallilise struktuuriga materjalides väga väikesed magneetunud piirkonnad, mida nimetatakse magnetilisteks domeenideks. Kui ka domeenid õnnestub välise magnetjõuga sättida enamuses samas suunas, saab kehast püsimagnet.
Raud ja mõned teised ained või materjalid on just selliste omadustega, seepärast on nad magnetilised.
7.1.4 Magnetite avastamise ja uurimise ajaloost
Maailmas leidub paiku, kus võib maast korjata rauarikka, looduslikult magneetunud mineraali tükikesi. Mineraali nimi, magnetiit, pärineb arvatavasti endise Magnesia linna (tänapäeval Türgis) nimest. Populaarne legend väidab, et esimena märkas rauda külge tõmbavaid kive lambakarjus Magnes. Magnetiit avastati umbes 600 aastat e.m.a, aga see võis ka ka palju varem juhtuda. Täpselt teadmata ammusel ajal avastati, et üles riputatud või korgitükiga vaiksele veepinnale ujuma pandud magnetkivi keerab end ilmakaarte suhtes samasse suunda. Nii saadi algeline kompass, ning ilmselt on seda aegade jooksul leiutatud mitu korda. Seda võisid kasutada juba Muinas-Hiina meresõitjad ja Skandinaavia viikingid, aga täpsemad kirjeldused on teada 12. ja 13. sajandist. Paljudeks sajanditeks jäigi magnetite ainsaks kasutusviisiks ilmakaarte määramine.
William Gilberti kuulsa raamatu kaanel on kujutatud kaks meest, kes katsetavad magnetitega. Parempoolne katsetaja näitab ajutiste magnetite tekkimist suure magnetkera läheduses ja samanimeliste mangetpooluste tõukumist. Sama nähtust on võib lihtsate vahenditega kodus uurida. Väikesed pehmest rauast naelad või nõelad, tõmbuvad suure magneti külge. Naelte magnetist kaugemad otsad hoiavad laiali, sest seal on ajutiselt tekkinud samanimelised poolused.
William Gilberti aastal 1600 trükis ilmunud töö De magnete..., mille täieliku pealkirja võib eesti keelde tõlkida kujul: Magnetist, magnetilistest kehadest ja suurest magnetist – Maast.Magnetite tõsise teadusliku uurimisega tegi algust inglise loodusteadlane, füüsik, astronoom ja arst William Gilbert (1544–1603). 1600. aastal ilmunud raamatus „Magnetitest, magnetilistest kehadest ja Maast kui suurest magnetist“ kirjeldab ta oma katseid. Raamatus on esitatud kolm magnetite saamise viisi. Tänapäevases keeles oleksid need 1) magneetuvast materjalist keha mõjutamine magnetiga, 2) mehaaniline töötlemine (valtsimine, tagumine, tõmbamine) Maa magnetväljas ja 3) pikaajaline seismine Maa magnetväljas. Maa magnetismi uurimiseks kasutas ta rauast maakera mudelit, mida nimetas terrella’ks (ld ’väike maakera’).
Gilbert järeldas õigesti, et kompass näitab põhjasuunda, sest terve Maa on magnet. Tol ajal oli levinud arvamus, et kusagil põhja pool asub suur magnetiline saar, mille poole magnetnõel pöördub, või on magnetilise tõmbe allikaks Põhjanael. Elektri- ja magnetjõu seosesse Gilbert ei uskunud ja elektromagnetismi avastamiseni läkski veel kaks sajandit.
Kokkuvõte
Magnetjõud
Magnetjõul erinevalt gravitatsiooni- ja elektrijõust ei ole oma allikat, magnetlaengut. Magnetnähtuste põhjuseks on elektrilaeng, aga ainult liikuv elektrilaeng, st elektrivool. Magnetjõu allikaks on ka osakeste sisemine magnetilisus, spinn.
Püsimagnet
Püsimagnetid ehk lihtsalt magnetid on magnetmaterjalidest (mõned metallid, sulamid ja ühendid), püsivalt magnetiliste omadustega kehad.
Ülesanded
7.2 Elektromagnetid
7.2.1 Elektrivoolu magnetiline toime
Magnetjõul on kaks allikat, püsimagnet ja elektrivool. Mõlemad pärinevad samadest laetud osakest, millest elektrijõudki. Elektrivoolu magnetilist toimet (ptk „Kuidas elektrivoolu ära tunda?“) saab rakendada kehade liigutamiseks ja seeläbi ka mehaanilise töö tegemiseks.
Ajutegevusega kaasnev magnetväli
Teadlased, meedikud ja psühholoogid tahaksid mõista, kuidas funktsioneerib inimaju. Üheks nende töömeetodiks on magnetoentsefalograafia (MEG). See on protseduur, milles jälgitakse inimaju magnetvälja ajal, mil inimene sooritab teatud tegevusi, nagu näiteks sõnade lugemine.7.2.2 Elektromagnetid teevad tööd
Lugematu arv elektrimootoreid liigutab hämmastava jõu ja täpsusega igapäevaseid ja ka vähem harjumuspäraseid asju, alates arvuti kõvakettast ja auto kojameestest, lõpetades kaubarongi ja kosmosejaama robotkäega. Elektrivoolu magnetilise toime avastamise ja seejärel algeliste elektrimootorite leiutamise järel on ligi kahesaja aastaga toimunud pöörane areng.
7.2.3 Laetud osakesed magnetväljas
Elektrivooluga juhtmele mõjub magnetväljas jõud, mis on risti nii voolu suuna kui ka magnetvälja joontega. Tegelikult mõjub see jõud liikuvatele laetud osakestele.
Juhtmes liikuvatele elektronidele mõjuv magnetjõud mõjub seekaudu ka juhtmele. Laetud osakesed võivad aga liikuda ka vaakumis või hõrendatud gaasis, siis saab neid magnetvälja abil suunata. Teaduslikes eksperimentides kiirendatakse osakesi elektriväljaga, aga suunatakse magnetväljaga. Elektronkiire suunamist magnetjõuga kasutati kõigis 20. sajandi televiisorites.
Päikesel toimuvatest gaasipursetest pärinevad laetud osakesed, elektronid, prootonid ja ioonid kihutavad ilmaruumi igas suunas laiali. Väike osa neist jõuab Maani, aga ei pääse otse atmosfääri, vaid kaldub magnetväljas kõrvale, sest magnetjõud mõjub liikumissuunaga risti. Lõpuks jõuavad need päikesetuuleks nimetatud osakesed atmosfäärini magnetpooluste kohal ja panevad õhu mitmevärviliselt helendama. Virmalised esinevad ka teistel planeetidel, millel on atmosfäär ja magnetväli.
7.2.4 Elektri tootmine
Suurem osa meie elektrivoolust pärineb generaatoritest.
Generaator on elektromagnetiline seade, mis muudab mehaanilise energia elektrienergiaks. Elektrijaamades tarvitatakse tuule, voolava vee või kuuma auru energiat.
Generaatorid töötavad elektromagnetilise induktsiooni põhimõttel. Vabade elektronidega juhtme liigutamisel magnetväljas nihkuvad elektronid paigast. Sellele juhtmeotsale, kuhu poole elektronid liikusid, koguneb negatiivne laeng, teisele otsale jääb positiivne.
Üksikjuhtmest muidugi veel praktilist vooluallikat ei saa, nii nagu ei saa ühest juhtmest tugevat elektromagnetit, aga olukorra päästab juhtmest mähise kerimine. Väikese bensiinimootori ühendamisel generaatoriga saame midagi mikroelektrijaama sarnast. Sellised väikegeneraatorid on tihti abiks elektrikatkestuste, avariide või loodusõnnetuste korral.
Pildil paistab üks osa seadmest kahtlaselt elektrimootori moodi. See ongi generaator ja tegelikult on mootor ja generaator konstruktsioonilt tõesti väga sarnased. Mootor hakkab pöörlema, kui ta vooluallikaga ühendada. Generaatorit tuleb ringi ajada, et ta vooluallikaks muutuks.
7.2.5 Ajaloost
Magnetiiti on arvatavasti tuntud juba mitu tuhat aastat, Maa magnetvälja uuriti juba 17. sajandil. Elektromagnetismi avastus ja uurimislugu algab 1820. aastal, kui taani teadlane Hans Christian Ørsted (1777–1851) märkas, et juhtmete patareiga ühendamisel liigutab läheduses olev magnetnõel. Prantsuse matemaatik ja füüsik André-Marie Ampère, kes kuulis Ørstedi tähelepanekust, töötas magnetismi teooria kallal suure hoole ja põhjalikkusega. Temalt pärineb esimene elektromagnetismi matemaatiline kirjeldus ja esialgsed reeglid magnetjõu suuna määramiseks. Klassikalise elektromagnetismi, sh elektromagnetlainete (raadiolainete) teooria pani alates 1861. aastast kirja šoti füüsik James Clerk Maxwell (1831–1879).
Magnetjõu ja elektrivoolu vahelise seose avastamine ja läbitöötamine viis mitmete tähtsate leiutisteni. Näiteks elekterside, esiteks telegraaf, siis telefon, traadita telegraaf ja raadio ning televisioon. Elektrimootori ja generaatori leiutamine järgnes Michael Faraday (1791–1867) magnetuuringutele, sh elektromagnetilise induktsiooni nähtuse avastamisele 1831. aastal. Faradayd peetakse ka elektrimootori leiutajaks, kuigi tema seade oli suuteline liigutama ainult iseennast. Peagi asi paranes. Thomas Davenporti (1802–1851) magnetiline mootor (1834) vedas juba trammi mudelit. Päris trammideni jõuti veel enne, kui isegi suurlinnades sai tavaliseks kodune elektrivalgus, rääkimata kodumasinatest. Ainult patareide toitel poleks elektrijõul trammiliiklus, tehaste ja kodude elektrifitseerimine olnud mõeldavad, seega oli määrav jõujaamade ja elektrivõrgu arendamine. Hämmastav on, et pöörane areng elektrotehnikas ja energeetikas toimus enne, kui oli avastatud elektron (1896) ja selgitatud elektrivoolu tegelik olemus.
Kokkuvõte
Ülesanded
8 Tuumareaktsioonid, radioaktiivsus
8.1 Aatomi tuum
8.1.1 Aatomnumber ja massiarv
Teame, et kõik aatomid koosnevad prootonitest, neutronitest ja elektronidest. Aatomituum koosneb prootonitest ja neutronitest, aatomituuma moodustavaid osakesi nimetatakse kokku ka nukleonideks.
Kuidas kajastub aatomite tuuma ehitus perioodilisustabelis?
Erinevate elementide aatomid erinevad üksteisest prootonite arvu poolest. Prootonite arvu aatomituumas näitab aatomnumber.
Aatomnumbrit nimetatakse ka elemendi järjekorranumbriks ehk laenguarvuks ning tähistatakse tähega Z. Ühe ja sama elemendi aatomitel on alati sama aatomnumber.
Kuna aatom tervikuna on neutraalne, siis peab elektronide arv aatomis olema võrdne prootonite arvuga.
Aatomi massi kirjeldab selle massiarv. Massiarvu määravad ära prootonite ja neutronite arv. Kuna elektroni mass on väga väike, siis seda aatomi massi arvutamisel ei arvestada. Massiarvu tähis on A.
8.1.2 Isotoobid
Perioodilisustabelist näeme, et kloori aatomnumber on 17, mis tähendab seda, et kloori aatomi tuumas on 17 prootonit. Kloori aatommassiks perioodilisustabelis on märgitud 35,45.
Aatommassi kohta oleme keemias õppinud, et see on ühe aatomi mass aatommassiühikutes ja ligikaudu võrdne massiarvuga. Arvutustes kasutasime ümardatud aatommassi ja see näitab prootonite ja neutronite arvu.
Kuidas on võimalik, et aatommass ei ole täisarv? Ei ole ju võimalik, et meil on klooris 17 prootonit ning 35,45 –17 = 18,45 neutronit!
Samal elemendil on olemas erineva aatommassiga aatomeid. Klooril on olemas aatomid, milles on 17 prootonit ning 18 neutronit, seega aatommass on 35 (35Cl) ning samas esineb ka aatomeid, milles on 17 prootonit ning 20 neutronit, ehk aatommass on 37 (37Cl).
Aatomeid, milles on sama arv prootoneid, kuid erinev arv neutroneid, nimetatakse isotoopideks.
Keemilise elemendi aatommass on selle elemendi looduses esinevate isotoopide aatommasside kaalutud keskmine. Kaalutud keskmine tähendab siin seda, et kui näiteks kloor-35 isotoopi esineks looduses täpselt kolm korda rohkem, kui kloor-37 isotoopi, siis võetaks seda keskmistamisel arvesse kolmekordselt:
Kasutades täpsemaid arve saame
Ühe elemendi kõigil isotoopidel on samad keemilised omadused, kuna keemilised omadused ei ole seotud neutronite arvuga.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
8.2 Tuumareaktsioonid. Tuuma seoseenergia
8.2.1 Tuumareaktsioonid
Keemiast on sulle kindlasti tuttav keemilise reaktsiooni mõiste. Keemilise reaktsiooni tulemusena tekivad ühtedest ainetest teised ained. Uued ained võivad tekkida kahe aine ühinemisel, näiteks vesiniku ja hapniku molekulide ühinemisel tekib vesi. Või siis tekivad uued ained ühe aine lagunemisel: näiteks laguneb paekivi kuumutamisel süsihappegaasiks ja kaltsiumoksiidiks. Kõikide keemiliste reaktsioonide korral toimuvad muutused aatomite elektronkihtides, aatomituum ei muutu.
Sajandeid tagasi püüdsid alkeemikud valmistada kulda odavatest ainetest. Tänapäeval me teame, et kuld on lihtaine ning keemiliste reaktsioonide tulemusena ei ole võimalik valmistada kulda lähtudes teistest lihtainetest. Kulla valmistamiseks teistest lihtainetest peaksid toimuma muutused aatomituumas. Sellised aatomituuma muutused on võimalikud, kuid nende jaoks on vaja palju energiat.
Tuumareaktsiooniks nimetatakse reaktsioone aatomituumade või aatomituumade ja osakeste vahel, mille tulemusena tekivad uued aatomituumad.
Esimese tõelise tuumareaktsiooni suutis teha Ernest Rutherford 1919. aastal. Ta pommitas lämmastiku aatomeid -osakestega (heeliumi aatomituumad), mille tulemusena tekkis hapnik ning eraldus prooton. Valemina saab selle tuumareaktsiooni kirja panna nii:
Tuumareaktsiooni võrrandis on siin vasakul poolel levinuim lämmastiku isotoop , mis ühinemisel -osakesega (heeliumi tuumaga ) muutub stabiilseks hapniku isotoobiks , mida looduslikus hapnikus on ainult 0,04%. Eraldub prooton ehk vesiniku tuum, mille tekke järgi reaktsioon tegelikult avastati.
Seda katset peetakse tuumafüüsika alguseks.
Sada aastat aatomituuma avastamisest
Inglise teadusajakirja Philosophical Magazine 1911. aasta mainumbris ilmus Ernest Rutherfordi artikkel „Alfa- ja beetaosakeste hajumine aines ja aatomi ehitus" (The Scattering of α and β Particles by Matter and the Structure of the Atom). Selle kirjatöö ilmumist võib tinglikult pidada aatomifüüsika, ühtlasi tuumafüüsika sünnidaatumiks.8.2.2 Tuuma seoseenergia
Aatomituumi hoiab koos tuumajõud. Tuuma osakesteks jagamiseks oleks vaja kulutada teatud energiakogus – seda nimetatakse seoseenergiaks. Kui tuum saaks üksikutest osakestest moodustuda, siis eralduks sama energia. Seoseenergia näitab seda, kui palju tööd me peame tegema, et lahutada aatomituum nukleonideks ning vastupidises protsessis, kui palju energiat eraldub, kui aatomituum nukleonidest moodustada.
Tuumaenergia, mis vabaneb tuumareaktsioonides ja mida saab kasutada tuumajaamas või mida me tunneme päikeseenergiana, on osa tuumaosakeste seoseenergiast.
Tuumade seoseenergiad on erinevad, sest tuumad on erineva suurusega. Kui jagada kogu tuuma seoseenergia nukleonide arvuga, saame eriseoseenergia – seoseenergia ühe tuumaosakese kohta, mis on samuti tuumati erinev. Tavalise vesiniku tuumas on üks prooton, sellel tuumal seoseenergiat pole. Kui tuumas on osakesi rohkem, näiteks vesiniku rasked isotoobid deuteerium , triitium ja heeliumi kerge isotoop , siis on tuumal ka seoseenergia. Ootamatult suure eriseoseenergiaga on tavaline heeliumi tuum.
Arvutus on lihtne – liida kokku aatomituumade seoseenergia enne ja pärast tuumareaktsiooni. Kui seoseenergia enne tuumareaktsiooni on suurem, siis reaktsioonis vabaneb energia. Kui seoseenergia enne tuumareaktsiooni on väiksem, siis on vaja reaktsiooni toimumiseks energiat juurde anda.
Kõige suurem eriseoseenergia on raua tuumadel. Rauast suurema massiarvuga elementide tuumade eriseoseenergia on madalam kui raual. Järelikult uraan-238 tuuma lõhustumisel erinevateks nn kildtuumadeks vabaneb energia.
Tuumareaktsioonidest võimalik saada energiat kas kergete tuumade ühinemisel või siis raskete tuumade lõhustumisel.
Kokkuvõte
Tuumareaktsioon
Tuumareaktsiooniks nimetatakse reaktsioone aatomituumade või aatomituumade ja osakeste vahel, mille tulemusena tekivad uued aatomituumad.
Harjutusülesanded
8.3 Ioniseeriv kiirgus. Looduslikud ja tehislikud ioniseeriva kiirguse allikad
8.3.1 Ioniseeriv kiirgus
1896. aastal avastas prantsuse füüsik Henri Becquerel, et musta paberisse mähitud uraanisoola tükk jättis jälje fotoplaadile. Kuna fotoplaadid reageerivad valgusele ja läbi musta paberi see ei tungi, siis järelikult pidi uraanisool kiirgama senitundmatut kiirgust, mis paberist läbi tungis.
Juba mõned aastad pärast Becquereli avastust selgus, et on olemas erinevat liiki ioniseerivat kiirgust. Täna teame, et on olemas -kiirgus, -kiirgus ja -kiirgus. Lisaks nendele loetakse ioniseerivaks kiirguseks ka röntgenikiirgust ja neutronkiirgust.
Kõiki neid kiirguseid nimetatakse ioniseerivateks kiirgusteks, kuna seda moodustavate osakeste või valguskvantide energiad on sedavõrd suured, et suudavad aatomitest ja molekulidest elektrone välja lüüa ning lõhkuda keemilisi sidemeid.
Ioniseeriv kiirgus tekib aatomituumade muundumisel – tuumareaktsioonides ja aatomituumade iseeneslikul lagunemisel. Tuumade iseeneslikku ehk spontaanset lagumenist nimetatakse radioaktiivsuseks. Radioaktiivsus on looduses levinud nähtus ning looduslik kiirgus ümbritseb meid kõikjal. Ioniseeriv kiirgus tekib ka kergete tuumade ühinemisel ja raskete tuumade lõhustumisel.
Ioniseeriva kiirguse mõju hindamiseks peaksime ka teadma energiaid, mis on tarvilikud erinevate keemiliste sidemete lõhkumiseks. Selgub, et need energiad on vahemikus 1,5 - 9 eV (vt Lisa 9.1.5). Ioniseeriva kiirguse osakeste energiaid on ka hea võrrelda meid ümbritseva valguse osakeste energiaga. Nähtava piirkonna valguse footonite energiad ulatuvad kuni 3 elektronvoldini ja atmosfäärist pääsevad läbi ka 4 eV footonid (UVA).
Vaatame nüüd lähemalt erinevat liiki ioniseerivaid kiirguseid.
Alfakiirguse (-kiirgus) moodustavad positiivse laenguga heeliumi aatomi tuumad, mis tekivad raskete tuumade radioaktiivsel lagunemisel. Kuna alfaosake koosneb kahest neutronist ning kahest prootonist, siis on ta suhteliselt suur ja massiivne ning tema levikaugus õhus on vaid 1-2 cm. Juba paksem paberileht takistab -kiirguse levikut. -kiirgus on ohtlik, kui sellise kiirguse allikas satub inimese kehasse kas söömise või hingamise teel, kuna siis kahjustab -kiirgus kudesid. Alfaosakeste kineetiline energia on ca 5 MeV.
Beetakiirgus (-kiirgus) on elektronide või nende antiosakeste, positronide voog. Beetaosake tekib aatomituuma radioaktiivsel lagunemisel. Beetaosakesed on alfaosakestest tunduvalt väiksemad, mistõttu levib see kergesti läbi paberi. -kiirgus neeldub plastikus või metallikihis täielikult. Tavaliselt ei tungi -kiirgus naha pealispinnast sügavamale, kuid siiski võib pikem kokkupuude põhjustada nahal põletusi. Beetaosakesed on ohtlikud, kui nad satuvad inimese organismi, kuna nad kahjustavad siis meie kudesid ja rakke. Beetakiirguse elektronide kineetilised energiad on ca 0,5 keV.
Gammakiirguse (-kiirgus) moodustavad väga kõrge energiaga footonid, mis eralduvad ebastabiilsete aatomituumade lagunemisel. Enamasti esineb -kiirgus koos alfa- või beetakiirgusega. -kiirguse läbimisvõime on väga suur, ta läbib isegi mõne sentimeetri paksuse terasplaadi. Kuna -kiirguse läbimisvõime on väga suur, siis kahjustab ta inimest ka siis, kui ta organismi otseselt ei satu. Gammakiirguse footonite energiad on vahemikus mõnest keV kuni ca 8 MeV-ni.
Röntgenkiirguse moodustavad kõrge energiaga footonid (sarnased -kiirgusega), mida kutsutakse esile kunstlikult elektronkiire järsu pidurdamisega. Röntgenkiirgus on samamoodi suure läbimisvõimega ning ilma kaitseta kahjustab inimest. Röntgenkiirguse footonite energiad on vahemikus 100 eV kuni 100 keV.
Neutronkiirguse moodustavad neutronid, mis eralduvad ebastabiilsete tuumade lagunemisel või tuumareaktsioonides (nii raskete tuumade lõhustumisel kui kergete tuumade ühinemisel). Neutronid on elektriliselt neutraalsed ja seetõttu väga suure läbimisvõimega. Kokkupuutes teiste ainetega võivad nad aatomituumades neelduda, mille tulemusena muutub tuum ühe neutroni võrra raskemaks. Tekkinud uus aatomituum on tihtipeale ebastabiilne ja kiirgab ioniseerivat kiirgust. Tuumaplahvatustes vabanevate neutronite kineetiline energia on ca 2MeV.
8.3.2 Ioniseeriva kiirguse mõju inimesele
Energia hulka, mille ioniseeriv kiirgus annab üle aine – näiteks inimkoe massiühikule, kutsutakse neeldunud doosiks. Seda väljendatakse ühikuga grei (sümbol Gy), kus üks grei võrdub ühe džauliga kilogrammi kohta. Sageli kasutatakse grei alamjaotusi nagu milligrei (mGy), mis on üks tuhandik greid.
Ioniseeriva kiirguse liigid erinevad orgaanilistele ainetele avaldatava toime alusel, nii et võrdsed neeldunud doosid, mille all mõeldakse võrdset hulka üleantud energiat, ei tarvitse avaldada samasugust bioloogilist mõju. Näiteks alfakiirguse 1 Gy mõju koele on kahjulikum kui beetakiirguse 1 Gy mõju, sest aeglasem ja suurema laenguga alfaosake kaotab liikudes rohkem energiat, kuna tal on raskem kudet läbida. Niisiis on erinevat tüüpi ioniseeriva kiirguse potentsiaalse kahjulikkuse samal alusel võrdlemiseks vaja muud mõõtu. Selleks sobib ekvivalentdoos, mille ühik on siivert (sümbol Sv).
Kui soovime arvestada ka seda, et näiteks pahaloomulise kasvaja tekkimise risk ekvivalentdoosi ühiku kohta on kilpnäärme puhul madalam kui kopsu puhul, siis peame sisse tooma veel ühe suuruse – efektiivdoosi.
Füüsikalist suurust, millega mõõdetakse ioniseeriva kiirguse võimalikku kahjulikkust eluskudedele, nimetatakse efektiivdoosiks. Selle mõõtühikuks on sievert, tähistusega Sv.
Sageli kasutatakse siiverti kordseid nagu millisiivert ehk mSv, mis on üks tuhandik siivertit.
Maksimaalsed aastased efektiivdoosid on määratud kiirgusseaduses, ulatudes erinevatel ametialadel töötavate inimeste lõikes kuuest 50 millisiivertini.
Kui grei sai oma nime inglise füüsiku Harold Gray järgi, siis siivert on saanud nimetuse rootsi füüsiku Rolf Sieverti järgi.
8.3.3 Tehislikud ioniseeriva kiirguse allikad
Inimkond on õppinud ioniseeriva kiirguse allikaid tootma ning samuti ka ohutult kasutama. Ioniseeriva kiirguse allikaid kasutatakse tänapäeval laialdaselt tööstuses, meditsiinis ja teadusuuringutes.
Umbes 20% elanikkonna aastasest efektiivdoosist pärineb tehislikest allikatest. Tehislike allikatega tegelevate töötajate keskmine aastane efektiivdoos kogu maailmas on 0,6 mSv.
Muide, mitte igasugune neutronkiirgus ei ole ioniseeriv. Kui kiireid neutroneid aeglustada, siis saadakse nn soojuslikud neutronid, mille energiad on ca 0,025 eV ja mis järelikult ei suuda keemilisi sidemeid lõhkuda või elektrone aatomitest välja lüüa. Selliste neutronallikatega on võimalik näha palju sügavamale ja teravamalt, kui röntgenkiirgusega.
Euroopa Neutronkiirguse Allikas
Neutronkiirgusega saab uurida üliväikeses mõõtkavas ainete ehitust. Neutronkiirguse allikad, mis sobivad taoliseks pildistamiseks, hõlmavad tihti terve jalgpalliväljaku suuruse ala. Aastaks 2025 ehitatakse Rootsi maailma kõige võimsam neutronkiirguse allikas.8.3.4 Looduslik kiirgus
Ioniseeriv kiirgus ning selle allikad on lahutamatu osa meie elus. Igapäevaselt elame koos kosmilise kiirgusega ja pinnases leiduvate radioaktiivsete elementidega. Samuti kasutatakse nii hoonete kui ka teede ehitamiseks materjale, mis sisaldavad looduslikke radioaktiivseid elemente. Radioaktiivseid elemente leidub ka meie toidus, joogivees jne.
Aastane efektiivdoos looduslikest kiirgusallikatest on umbes 2,4 mSv, moodustades ligikaudu 80% aastasest elaniku efektiivdoosist. Looduslike kiirgusallikate põhjustatav doos sõltub suuresti geograafilisest asukohast ning doosi suurused varieeruvad väga palju. Aja jooksul looduslike kiirgusallikate põhjustatud efektiivdoos üldiselt ei muutu.
Peaaegu poole looduslike kiirgusallikate põhjustatud doosist põhjustab radoon. Radoon on keskkonnas esinev loodusliku päritoluga radioaktiivne gaas, mis tekib uraani radioaktiivse lagunemise tulemusena. Uraani ning tema isotoope leidub erinevates pinnastes ning kivimites. Radoon on värvitu, lõhnatu, maitsetu ja keemiliselt inertne. Oma gaasilise oleku tõttu on radoon võimeline liikuma oma tekkekohast maapinnas näiteks atmosfääri või siis hoonete siseõhku. Siseruumidesse jõuab maapinnast pärinev radoon peamiselt põranda või vundamendi pragude ning avade kaudu, näiteks torustiku või juhtmete jaoks tehtud aukudest. Radoon liigub eelkõige koos õhuvooluga. Tavaliselt on rõhk hoonetes madalam kui väljas ja see soodustab radooni liikumist hoonetesse. Osa radoonist atmosfääri ei jõua ja jääb pinnasesse, samas võib see lahustuda ka põhjavette.
8.3.5 Kosmiline kiirgus
Kosmiline kiirgus tuleb avakosmosest. See on segu footonitest ja väga suure energiaga prootonitest, -osakestest, elektronidest ja teistest elementaarosakestest.
Kosmilise kiirguse osakeste energia on väga suur, ulatudes gigaelektronvoltidest 1020 eV-ni. Suurim seni registreeritud osake registreeriti 15. oktoobril 1991. aastal Utah Ülikoolis ja selle energia oli ligikaudu 3·1020 eV. Džaulideks ümber arvutatuna tähendab see, et osakese kineetiline energia oli sama suur, kui 94 km/h liikuval 142 grammi kaaluval pesapalli pallil, 40 miljonit korda suurem, kui on saadud võimsaimas maapealses osakeste kiirendis LHC (osakesele anti ka nimi - Oh-My-God osake).
Kui kosmilise kiirguse osakesed põrkuvad Maa atmosfääri osakestega vallandub terve protsesside kaskaad, kus osakesed muunduvad põrgetel üksteiseks. Tulemuseks on see, et algne suure energiaga osake kaob, aga asemele tekib hulk väiksema energiaga osakesi. Maapinnale jõuavad peamiselt müüoniteks kutsutavad osakesed ja elektronid, mõningal määral ka neutronid, positronid (veel üks liik osakesi) ja footonid (kiirgus). Valdav osa maapinnal saadavast doosist tuleb müüonitest ja elektronidest.
Omaette põnev teema on avakosmoses esinev ioniseeriv kiirgus. Näiteks Kuule lendamisel on vaja kuidagi mööda pääseda Van Alleni kiirgusvöötmetest, kus Päikeselt tulevad suure energiaga osakesed aeglustuvad Maa magnetväljas ning kiirgavad tugevalt ioniseerivat kiirgust. On välja arvutatud, et lennul Marsile saavad kosmonaudid efektiivdoosi, mis on ligikaudu 500-kordne keskmine efektiivdoos Maal.
Kokkuvõte
Ioniseeriv kiirgus
Ioniseeriv kiirgus on selline kiirgus, mida moodustavate osakeste või valguskvantide energiad on nii suured, et suudavad aatomitest ja molekulidest elektrone välja lüüa ning lõhkuda keemilisi sidemeid. Ioniseeriv kiirgus tekib tuumareaktsioonides ja aatomituumade iseeneslikul ehk radioaktiivsel lagunemisel.
Ioniseeriva kiirguse liigid
Ioniseeriva kiirguse liikideks on alfakiirgus, beetakiirgus, gammakiirgus, röntgenkiirgus ja neutronkiirgus.
Kosmiline kiirgus
Kosmiline kiirgus tuleb avakosmosest. See on segu mitmetest erinevatest kiirguse liikidest, seal hulgas prootonitest, alfa-osakestest, elektronidest ja teistest erinevad suure energiaga osakestest. Kõik need osakesed on tugevas vastastikmõjus atmosfääriosakestega ning selle tulemusel moodustavad kosmilise kiirguse peamise osa maapinnal müüonid, neutronid, elektronid, positronid ja footonid. Valdav osa maapinnal saadavast doosist tuleb müüonidest ja elektronidest.
Harjutusülesanded
8.4 Kergete tuumade ühinemine. Päike
Päike saab oma energia tuumareaktsioonidest. Päikese sisemuses, kus on väga kõrge temperatuur (rohkem kui 15 miljonit kraadi) ja rõhk, ühinevad vesiniku aatomid ning tekib heelium.
Väga kõrgel temperatuuril toimuvaid kergete tuumade ühinemisreaktsioone nimetatakse termotuumareaktsioonideks ehk tuumasünteesiks.
Heeliumi aatomi seoseenergia ühe nukleoni kohta on 2,57 MeV. Kui kaks vesiniku aatomi tuuma termotuumareaktsioonis ühinevad, moodustades heeliumi aatomi tuuma, siis osa sellest energiast vabaneb.
Termotuumareaktsioon oleks inimkonnale praktiliselt piiramatuks energiaallikaks. Maapealsetes tingimustes võimalikest termotuumareaktsioonidest toimub kõige madalamal temperatuuril kahe vesiniku isotoobi, deuteeriumi (D) ja triitiumi (T) tuumade liitumisreaktsioon, mille tulemusena tekib heeliumi aatomi tuum (alfakiirgus) ja neutron:
Tekkiva heeliumi tuuma kineetiline energia on 3,54 MeV ja ülejäänu omandab neutron.
Termotuumareaktsioonidel põhinevat energiaallikat on üritatud ehitada juba rohkem kui 40 aastat. See on väga keerukas ülesanne, sest termotuumareaktsioonide käivitumiseks on tarvilik ülikõrge temperatuur, millele ei pea vastu ükski materjal. Tõsine väljakutse on ka juba käivitunud reaktsiooni kontrollimine.
Reaktoris inimese poolt kontrollitud kiirusel toimuvat termotuumareaktsiooni nimetatakse juhitavaks termotuumareaktsiooniks.
Euroopas, Lõuna-Prantsusmaal ehitatakse 35 riigi koostöös termotuumareaktorit, mille nimi on ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Termotuumareaktsioonis tekkiva plasma seadme seintest eemal hoidmiseks kasutatakse seal magnetvälja. Nimelt hakkavad laetud osakesed, millest plasma koosneb, magnetväljas liikuma mööda kinnist trajektoori. Seega on nende liikumine ruumis piiratud ilma, et nad seadme seintega kokku puutuks.
Ameerika Ühendriikidel on oma projekt kontrollitud termotuumareaktsiooni saavutamiseks, National Ignition Factory ehk NIF. Seal kasutatakse n-ö väikese päikese loomiseks sellist retsepti:
- Võtke õõnes, sfääriline, plastikust, umbes 2 mm läbimõõduga kapsel.
- Täitke kapsel 150 mikrogrammi deuteeriumi ja triitiumi seguga.
- Võtke laser, mis suudab tekitada 20 miljardikuks sekundiks 500 triljoni (triljon = miljon miljonit) vatise valgusimpulsi.
- Fokusseerige sellise laseri valgus oma kapslile.
- Oodake 10 miljardikku sekundit.
- Tekib miniatuurne päike.
Selles protsessis surutakse deuteeriumi-triitiumi kütus 100 korda suurema tiheduseni, kui see on tinal ja soojendatakse see 100 miljoni kraadini – see on palju soojem, kui Päikese keskel. Just selliseid tingimusi on vaja termotuumareaktsiooni käivitamiseks.
Tekkinud miniatuurne täht võiks toota 100 korda rohkem energiat, kui läks vaja selle süütamiseks.
NIF saavutas oma suurima võimsuse 2012. aastal. Termotuumareaktsiooni käivitada ei õnnestunud. Täna kasutatakse seadet põhiliselt materjaliteaduse uuringuteks.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
8.5 Tuumade lõhustumine. Ahelreaktsioon
Väga paljude raskete elementide aatomituumad on ebastabiilsed. Lisaks sellele, et nad lagunevad iseeneslikult, saab raskete tuumadega läbi viia tuumareaktsioone, mille käigus tuum lõhustub mitmeks väiksemaks aatomituumaks.
Näiteks kui uraani isotoop (235U) neelab ühe neutroni, siis ta laguneb baariumiks (141Ba) ja krüptooniks (92Kr) ning eraldub kolm neutronit.
Kujutame nüüd ette, et 235U tükki pommitatakse neutroniga ja üks aatom laguneb. Iga sellises reaktsioonis eraldunud neutron võib esile kutsuda järgmise tuuma lagunemise. Kuna neutroneid eraldub lagunemise käigus rohkem, kui algselt neeldus, siis võib toimuda ahelreaktsioon, kus igas järgnevas etapis osaleb järjest suurem arv tuumasid.
Tuumapommis leiabki aset uraani lagunemine ahelreaktsioonina, mis toimub sekundi murdosa jooksul. Nagu iga tuumareaktsiooniga kaasneb ka tuumapommi plahvatusega ioniseeriv kiirgus. Plahvatuse toimumise piirkond jääb väga pikaks ajaks radioaktiivselt saastatuks.
Väike kogus uraani isotoopi ei plahvata ahelreaktsioonina, kuigi seal toimuvad pidevalt uraanituumade lagunemised. Põhjus on selles, et kõik tekkinud neutronid ei tekita järgmise uraani tuuma lagunemist, kuna osad neutronid neelduvad keskkonnas või siis lendavad ainest välja.
Ahelreaktsioon käivitub, kui aine kogus ületab nn kriitilise massi – see tagab, et uusi lagunemisi põhjustavaid neutroneid tekib piisavalt. 235U jaoks on kriitiline mass 50 kg, kui uraan aga ümbritseda neutroneid peegeldava ümbrisega, siis piisab 250 grammist.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
8.6 Aatomielektrijaam
Aatomielektrijaama südameks on tuumareaktor. Tuumareaktor on seade, milles on võimalik läbi viia kontrollitud tuumareaktsiooni. Tuumareaktsiooni kontrollimiseks kasutatakse vardaid, mis neelavad ahelreaktsiooni käigus tekkivaid neutroneid. Seeläbi väheneb ajaühikus lagunevate tuumade arv.
Aatomielektrijaamas kasutatakse tuumareaktsiooni soojusenergia tekitamiseks. Tekkinud soojusenergia soojendab vett, tekkinud kõrge rõhu all olev aur paneb tööle elektrigeneraatori. Põhimõtteliselt toimub elektritootmine aatomielektrijaamas samamoodi nagu soojuselektrijaamades (nt Narvas asub soojuselektrijaam), ainuke erinevus seisneb sellest, et soojust saadakse tuumareaktoris toimuvast tuumareaktsioonist.
Kõige levinumates tuumareaktorites kasutatakse kütusena uraani või plutooniumi isotoope. Kuna tuumareaktsioonis tekib alati ioniseerivat kiirgust, peab reaktor olema ise varjestatud. Tuumaelektrijaamade projekteerimisel, ehitamisel ja käitamisel järgitakse väga rangeid ohutusreegleid.
Aatomielektrijaamad ei saasta küll töötamise ajal otseselt keskkonda, kuid probleemiks on radioaktiivsed jäätmed - uraani lagunemisel tekkinud tuumad on samuti radioaktiivsed.
Kokkuvõte
Harjutusülesanded
9 Lisad
9.1 Tähtsad tabelid
9.1.1 Mõningate ainete erisoojused
Aine | Faas | Erisoojus (Jkg⋅∘C) |
Alumiinium | tahke | |
Ammoniaak | vedel | |
Antimon | tahke | |
Argoon | gaas | |
Arseen | tahke | |
Berüllium | tahke | |
Betoon | tahke | |
Elavhõbe | vedel | |
Etanool | vedel | |
Graniit | tahke | |
Grafiit | tahke | |
Hapnik | gaas | |
Heelium | gaas | |
Hõbe | tahke | |
Kaadmium | tahke | |
Klaas | tahke | 840 |
Kroom | tahke | |
Kuld | tahke | |
Liitium | tahke | |
Loomne kude (ka inimene) | segu | 3500 |
Lämmastik | gaas | |
Magneesium | tahke | |
Metaan juures | gaas | |
Metanool | vedel | |
Naatrium | tahke | |
Neoon | gaas | |
Parafiin | tahke | 2500 |
Plii | tahke | |
Puit | tahke | |
Raud | tahke | |
Süsinikdioksiid | gaas | |
Teras | tahke | |
Teemant | tahke | |
Tina | tahke | |
Titaan | tahke | |
Tsink | tahke | |
Uraan | tahke | |
Vask | tahke | |
Vesi juures (aur) | gaas | |
Vesi juures | vedel | |
Vesi juures | vedel | |
Vesi juures (jää) | tahke | |
Vesinik | gaas | |
Vesiniksulfiid | gaas | |
Vismut | tahke | 123 |
Volfram | tahke | |
Õhk (normaalrõhul, kuiv, ()) | gaas | |
Õhk (tavatingimuselA) | gaas |
Allikas: Wikipedia
9.1.2 Mõnede ainete sulamissoojused
Aine | Sulamistemperatuur () | Sulamissoojus () |
Jää | ||
Piiritus | ||
Raud | ||
Vask | ||
Alumiinium | ||
Tina | ||
Või | ||
Vaha () |
9.1.3 Mõnede ainete keemistemperatuurid ja aurustumissoojused
Ühend | Keemis-temperatuur normaalrõhul | Aurustamis-soojus |
Atsetoon | ||
Alumiinium | ||
Ammoniaak | ||
Butaan | 320 | |
Dietüüleeter | ||
Etanool | ||
Fosfiin | ||
Isopropüül-alkohol | ||
Metaan | ||
Metanool | ||
Propaan | 356 | |
Raud | ||
Vesi | ||
Vesinik |
Allikas: Wikipedia
9.1.4 Erinevate puude kütteväärtused
Puu/kütuse liik | Niiskus % | Energiasisaldus kWh/rm* |
Saare küttepuud | 20 | 1650 |
Kase küttepuud | 20 | 1500 |
Okaspuu küttepuud | 20 | 1300 |
Sanglepa küttepuud | 20 | 1200 |
Haava küttepuud | 20 | 850 |
Halli lepa küttepuud | 20 | 700 |
* Ruumimeeter (kõnekeeles ka ruum või rumm) on virnastatud puidu mahuühik (tähis: rm), mis on võrdne ühe kuupmeetri virnastatud nottide või halgude mahuga koos virnastamisel jäänud õhuvahede ja enamasti ka puukoorega. Virna mahtu ruumimeetrites väljendatuna nimetatakse ka virnastusmahuks.
Allikas: http://www.halupuu.ee
9.1.5 Erinevate keemiliste sidemete seoseenergiad
Sideme pikkus (nm) ja sideme energia (eV) | |||||
Side | Pikkus | Energia | Side | Pikkus | Energia |
H–H | 0,074 | 4,52 | H–C | 0,109 | 4,28 |
C–C | 0,154 | 3,61 | H–N | 0,101 | 4,05 |
C=C | 0,134 | 6,36 | H–F | 0,92 | 5,89 |
C≡C | 0,120 | 8,70 | H–O | 0,96 | 3,79 |
C–O | 0,143 | 3,73 | H–Cl | 0,127 | 4,48 |
C–S | 0,182 | 2,82 | H–Br | 0,141 | 3,79 |
C–F | 0,135 | 5,06 | H–I | 0,161 | 3,09 |
C–Cl | 0,177 | 3,42 | N–N | 0,145 | 1,76 |
C–Br | 0,194 | 2,98 | I–I | 0,267 | 1,57 |
C–I | 0,214 | 2,24 | O–O | 0,148 | 1,50 |
C–N | 0,147 | 3,19 | O=O | 0,121 | 5,16 |
N–N | 0,145 | 1,76 | N≡N | 0,110 | 9,79 |
O–O | 0,148 | 1,50 | Cl–Cl | 0,199 | 2,52 |
F–F | 0,142 | 1,64 | Br–Br | 0,228 | 2,00 |
Allikas: http://lamp,tu-graz,ac,at/~hadley/ss1/crystalbinding/bonds/bonds,php