Hapnik ümber galaktikate

Hubble kosmoseteleskoop on salvestanud pildid, mis tunduvad maarotist optikule täiesti hämmastavad. Kokku kahekümne galaktika ümbert on leitud ioniseeritud gaasi filamendid, mis tasapisi valgust kiirgavad ja paistavad meile roheliste helendavate piirkondadena. Allpool on toodud kaheksa nendest galaktikatest. Hämmastav tundub sealjuures just seletus, mis nähtusele pakutakse.

Hapnik ümber galaktikate

Kõigepealt olid gaasi pilved, täiesti nähtamatud. Siis kiirgas galaktika keskmes olev kvasar väga intensiivse ja arvatavasti lühiajalise elektromagnetlainete impulsi. Gaasipilved neelasid kiiratud impulsi ja toimus fotoionisatsioon – footonid lõid elektronid aatomitest välja. Valgus, mida me täna näeme, eraldub aatomite tuumade ja elektronide rekombineerumisel. Kusjuures roheline valgus eraldub hapniku aatomitest. Lisaks hapnikule on gaasi pilvedes veel heeliumi, lämmastikku, väävlit ja neooni.

Mis on siin hämmastavat? Põhiliselt rekombineerumise aeg, selleks kulub tuhandeid aastaid. Aga ka see, et niisugused maised protsessid ka kosmiliste mõõtmetega objektide korral jälgitavad on. Ja lõpuks see, et galaktikate vahelises ruumis on sellises koguses hapnikku … aga see on juba Maaroti vähese teadlikkuse probleem.

Allikas: http://sci.esa.int/hubble/55733-hubble-spies-eight-green-filaments-lit-up-by-past-quasar-blasts/